2022'de Türkiye'yi neler bekliyor? İki uzman isimden şok tahminler!

Metaverse çağının başladığı günümüz dünyasında 2022 yılı insanlığa neler getirecek? Teknolojiyi istedikleri gibi yönlendiren küresel güçlerin gelecek planı ne? Türkiye 2022'de neleri yaşayacak? Abdullah Çiftçi ile Mehmet Ali Bulut çok önemli öngörülerde bulundu.

Genel 01.12.2021, 16:10 01.12.2021, 19:41
Abone ol
2022'de Türkiye'yi neler bekliyor? İki uzman isimden şok tahminler!

CNNTürk'te yayınlanan Zaman Kırılması adlı programa katılan stratejist Abdullah Çiftçi ile yazar Mehmet Ali Bulut, 2022 yılında Türkiye'yi ve dünyayı nelerin beklediğine ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı. 

Dünyayı saran gıda, enerji ve lojistik krizinin önümüzdeki yıl şiddetli biçimde süreceğini, insanların web3 teknolojisi ve dijital paraya giderek daha fazla entegre olacağını söyleyen Abdullah Çiftçi, Türkiye'yi ve dünyayı bekleyen tehlikelere dikkat çekti. İşte Çiftçi'nin öngörülerinden satır başları...

TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLÂTI'NA DİKKAT!

 • 2022'de Türkiye açısından en önemli projelerden biri Türk Devletler Teşkilatı olacak. 
 • Proje varsa umut vardır. TDT ülkeleri Avrupa Birliği'nde olmayan petrol, doğalgaz ve madenlere sahip. Bir de Çin'le Avrupa'yı birbirine bağlayacak olan köprü konumunda. Türk devletleri istemezse Çin kendi içine kapanır ve parçalanır. Bu nedenle bu gücün farkında olmamız gerekiyor. Bunun üzerine Türkiye'nin bir de İslam dünyası genelinde organizasyonu var. 
 • Birleşmiş Milletler'in temel gündemi ise kovid pandemisi ve iklim krizi. Bunlar yoğun göçlere neden olmaya devam edecek. 
 • Dünya genelinde enerji fiyatlarındaki artış sürecek. Yenilenebilir enerjiye gerekli yatırım yapılmıyor. 2022'de bir enerji krizi yaşanmasından bahsedebiliriz. 
 • Bir de önümüzdeki yıl yoğun olarak meteoru konuşacağız. Dünya'ya yaklaşan meteorun ABD tarafından vurulmasını konuşacağız.

GİZLİ BİR EL LOJİSTİK ZİNCİRİNİ KIRIYOR

 • Tedarik-lojistik zincirinde ise bir kurgu görüyorum. Bir el planlı bir şekilde tedarik zincirini kırıyor. 
 • Her devletin kılcal damarlarında varolduğunu düşündüğüm bir yapı, dünyaya yeni bir sistem dayatacak. Bu dayatma Web3 üzerinden olacak. 
 • Kısaca anlatmak gerekirse Web1 ne idi? İnsanlar internet üzerinde bilgilerini paylaşır, diğeri de okur, etkileşim yok. Web2 ise Facebook, Twitter, Instagram gibi uygulamaların çıkmasıyla insanların etkileşime girmesini sağladı. Bilgilerimiz ABD'deki Big Data sunucularında reklam ya da başka amaçlar için kullanılıyor. 
 • Web3 dediğimiz şey bunun bir sonraki aşaması. Blockchain tabanlı, verinin tek merkezde olmadığı, dünyanın her yerine dağıtıldığı, 'dijital cüzdan' adı altında insanlara kimlik no'su verilen sistem. Metaverse de bu sistemin inşasının bir parçası. 

DEVLETLERİN KAĞIT ÜSTÜNDE KALMASINI İSTİYORLAR

 • Birleşmiş Milletler sisteminin de dışında, devlet dışı aktörler devrede. Küresel bir hükümet planlanıyor. Devletlerin ilerleyen safhada (2022-2045 dönemi) sadece kağıt üzerinde kalması projesi yürütülüyor. 
 • 2012 yılından bir makale var; 'gece görüşlü insan üretelim' diyorlar. 'Cüce insan üretelim" diyorlar. Enerjinin daha az harcanması için. 'Hayvansal proteine alerjili insan üretelim' diyorlar. Tüm bunlar CRISPR gen teknolojisiyle mümkün. 

 • Atmosfer yönetimi diye bir kavram var. Bill Gates, yerden 12 mil yükseğe tebeşir ve kireçtozu serperek güneş ışınlarını kapatmayı planlıyor. D vitamininden mahrum kalan insanların bağışıklığı çökertilecek. 
 • Teknolojiye tabii ki karşı değiliz, teknolojinin kendisi kötü değil ama teknoloji, kullanana hizmet eder. Teknoloji dediğimiz şey belli bir amaca yönelik geliştiriliyor.
 • Amerika'da DARPA diye bir kurum var: İleri Savunma Projeleri Ajansı. Burada çok zeki insanlar var, filozofik bakış açıları var. Orada önce eylemi düşünürler; derler ki şu kalemi atayım, 3-4 yere çarpsın hedefini bulsun ama hedef, kalemin son çarptığı yere bakacağından fırlatanı göremesin. 'Bana bunun teknolojisini geliştir' derler. 

TÜRKİYE'DE STRATEJİ GELİŞTİREN BİR AKIL VAR

 • 2016 yılında bir TV programında "Önümüzdeki yıllarda Müslüman, Hıristiyan ve Museviler biraraya gelmek zorunda kalacak" demiştim. O dönem anlaşılmamıştı bu. Dünyadaki gelişmelere baktığımızda süreç oraya doğru gidiyor. İnsanlığı yok etmek isteyenlerle iyilerin mücadelesi... 
 • Türkiye'de, dünyadaki bu gelişmeleri görüp de buna karşı strateji üreten bir akıl olduğunu görüyorum. 
 • Her an her şey değişebilir. Türk Devletleri Teşkilatı ve Türkiye'nin İslam dünyasıyla oluşturmaya çalıştığı birliği bu yüzden önemsiyorum. Türk devletlerinin ve İslam dünyasının kendi arasında yeni bir finans sistemi, yeni bir borsa ve şirketleşme şekli olabilir. 

2022 YILI 'İFŞALAR YILI' OLABİLİR

 • Kripto para kullanımı yaygınlaşacak. 
 • Yüksek düzeyde korku pompalamak için ABD ile Rusya arasındaki Soğuk Savaş düzenini yeniden ikame edecekler. "Tayvan'da savaş çıktı-çıkacak" diyorlar, çıkmayacak, söyleyeyim.
 • Zannetmeyin ki karşımızda tek bir blok var. Karşı cephede de yoğun bir çatışma yaşanacak ve birbirlerini ifşa edecekler. 2022 'ifşa yılı' diyebiliriz. 

MEHMET ALİ BULUT: İNSANI HACKLEDİLER

Araştırmacı-Yazar Mehmet Ali Bulut ise ilahi metinlerden mesajlarla zenginleştirdiği yorumunda şunlara dikkat çekti:

 • Normal insanı hackleme çağının başlangıcı bana göre 2019'dur. 2019'da başladı ve bu süreç 2045'e kadar sürecek. 
 • Yeryüzünde bozgunculuk çıkaran İsrailoğulları, insanları İblis'in söylediğine uymaya çağıracak. Aklı onun hizmetine verecek. Herkesin imreneceği bir dünya oluşturacaklar. Herkesin imrenip dininden vazgeçeceği, hatta ahiretini bırakacağı bir dünya...    
 • Yalancı cennet vâdedecekler. 'Cezalandırıcı' adında bir film var; dünyanın üzerinde muhteşem bir dünya kurulmuş, kredi sistemiyle, nakitsiz işleyen bir toplum. Alt tarafta ise 'itilmiş' eski insanlar var. Şu anda biz (dayattıkları sistemi reddedenler) alt tarafa itilmeye doğru gidiyor. 

İYİLER BİR ARAYA GELMEK ZORUNDA

 • 'İnsan'ı bitirmeye çalışacaklar. 
 • Hz. Ömer, Deccal'i öldürmek istiyor. Peygamberimiz diyor ki, "Sen onu öldüremeyeceksin. Deccal'i Mesih öldürecek." Bunun dil, din, ırk farkı yok; kötülükle, 'iyiler ittifakı' mücadele edecek. Musevi'nin iyisi, Hıristiyan'ın iyisi, Çinlinin, Japonun iyisi...
 • Dabbetül Arz'ın sayısal değerlerine baktığımda ben ilk numunenin 2020 yılında ortaya çıktığını görüyorum. Bu illete karşı dünyanın tüm iyilerinin bir araya gelmesi ihtiyacı 2027 yılında doruk noktaya ulaşacak.
 • Bu tarihten itibaren Bill Gates ya da Elon Musk gibi insanlara karşı küresel düzeyde ses yükselecek, "Sana ne benim dünyamdan. Dünyamızla artık oynamayın!" mesajıyla...
 • 1980'lerde Ortadoğu gazetesinde 'Ankara İmparatorluğu' başlıklı bir yazı yazmıştım. O yazı daha sonra Ergenekon davasına bile konu oldu. Elimde geçmişten çok şeyler var; Müştak Baba'nın var, Bediüzzaman'ın var, hadislerin gösterdiği şeyler var; Türkiye İslam dünyasının önderi ve mazlumların temsilcisi olarak yeniden sahneye çıkacak. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!