banner2

1915 Çanakkale Köprüsü dünya basınında! ABD'li dergi kapakta yer verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açılışı yapılan 1915 Çanakkale Köprüsü dünya basınında da geniş yer buldu. Sembollerin köprüsü olarak anılan 1915 Çanakkale Köprüsü'nün Japonya'yı geride bıraktığı ifade edildi.

Genel 20.03.2022, 17:48
Abone ol
1915 Çanakkale Köprüsü dünya basınında! ABD'li dergi kapakta yer verdi

Dünyanın en uzun orta açıklıklı köprüsü olan 1915 Çanakkale Köprüsü'nün açılışı 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 107. yıl dönümünde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılmıştı. 

Dünyada birçok medya kuruluşu tarafından yakından takip edilen Türkiye'nin mega projesi gündemde geniş yer edindi. 

DÜNYA BASININDA GENİŞ YER BULDU 

ABC News tarafından konuya ilişkin yapılan haberde, "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Güney Kore Başbakanı Kim Boo-Kyum, önemli su yolunun Avrupa ve Asya kıyılarını birbirine bağlayan Çanakkale Boğazı üzerinde devasa bir asma köprünün açılışını yaptı" ifadeleri kullanıldı. 

CNN Travel'de yer alan bir haberde ise, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir dizi büyük altyapı projesinin sonuncusu olarak Çanakkale Boğazı üzerinde devasa bir asma köprü açtı" ifadelerine yer verildi. 

Diğer yandan İstanbul Havalimanı, demiryolları, karayolları ve tüneller gibi projelerden de bahsedildi. 

'DÜNYANIN EN UZUN ASMA KÖPRÜSÜ'

New Civil Engineer ise 1915 Çanakkale Köprüsü'nden bahsederken, dünyanın en uzun asma köprüsü olduğuna dikkat çekti. 

Söz konusu haberde, 1915 Çanakkale Köprüsü'nün dünyanın en uzun asma köprüsü olduğu vurgulandı. 

South China Morning Post'ta da 1915 Çanakkale Köprüsü'nün özelliklerinden bahsedildi. 

Haberde, "Türkiye, Avrupa ve Asya'yı birbirine bağlayan devasa asma köprüyü açıyor' denirken, 'Türkiye, orta açıklık bakımından dünyanın en uzun köprüsüne sahip olan Japonya'yı geride bırakarak birinciliği aldı" ifadelerine yer verildi. 

KORE BASININDA DA YER BULDU 

The Korea Herald'da ise Güney Kore Başbakanı Kim Boo-kyum'un katılımı ve Türkiye ile olan ilişkiler hakkında detay verildi. 

Uluslararası inşaat sektöründe önde gelen dergilerden olan, Engineering News-Record köprü için özel bir kısım ayırmıştı. Ekim'de yayınlanan bölümde, Çanakkale Köprüsü için "Yükselen Başarı" başlığı atılmış, Çanakkale Köprüsü'nün Türkiye'nin zengin geçmişinin ve umutlu geleceğinin sembolü olduğu yazılmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!