Zincir marketlerin gizli müşteri oyunu da ifşa oldu! Yakalananlara bakın ne yapıyorlar

Zincir marketler, fiyatları düşürmemek için her yolu deniyor. Rakiplerinin etiket fiyatlarını incelemek için müşteri kılığında denetçi gönderen marketler, fiyat politikalarını bu şekilde belirliyor.

Ekonomi 12.04.2022, 15:10
Zincir marketlerin gizli müşteri oyunu da ifşa oldu! Yakalananlara bakın ne yapıyorlar

Tüm dünyada yükselen enflasyonla birlikte alım gücü düştü. Marketler ürünlerine birbiri ardına zam yapmaya başladı.

Tüketicisi ise bu zor dönemde makarna, bakliyat gibi görece daha ucuz ürünleri daha sık kullanmaya başladı. Müşteriler öte yandan, günde 2-3 kez değişen fiyat etiketlerine karşı da marketleri yakın markaja alıyor, ucuz ürün neredeyse o markete gidiyor.

MARKET YÖNETİCİLERİ REKABET SAVAŞINDA

Ucuzluğun bu kadar önemli olduğu bir dönemde, marketlerin de en çok korktuğu konuların başında, ‘alışverişçinin intikamı’ geliyor. ‘Rakiplerdeki fiyatları takip etmezsek, adımız pahalıya çıkıyor. En büyük korkumuz alışverişçinin bizi cezalandırması’ diyen bazı market yöneticileri, bugünlerde daha da artan fiyat rekabetine karşı, atağa kalkmış durumda.

RAKİP MAĞAZALARA GİZLİCE ELEMAN YOLLUYORLAR

Dünya gazetesinin haberine göre marketler, fiyatları takip etmek için rakiplerinin mağazalarına gizlice eleman yolluyorlar. Eskiden rakip marketlere haftada 1-2 kez gönderilen bu elemanlar artık her gün, bazen de günde 2 kez fiyat tespiti yapıyorlar. Birer casus gibi, ürünün fiyatını not alan ve hatta fark edilmemek için gerekirse ürün de satın alan bu elemanlar, bazen de fark edildiklerinde marketten dışarı atılıyorlar.

'FİYAT DEĞİŞİMLERİNİ KONTROL ETMEK ZORUNDAYIZ'

Karadeniz Bölgesi’nde faaliyet gösteren 245 market şubesini temsil eden Karadeniz PERDER’in Başkanı ve aynı zamanda 12 şubelik Kalafatlar Marketleri’nin sahibi Osman Kalafat, “Rakipleri takip etmek zorundayız. Eleman gönderiyoruz, fiyatları öğreniyoruz, gerekirse ürün alıyoruz. Yerel zincirler arasında bu konuda bir dayanışma da var. Herkes birbirinin elemanını tanıyor, biliyor. Zaten piyasa fiyatı da böyle oluşuyor” diyor. Enflasyonun bu kadar yüksek olmadığı dönemlerde de bu fiyat incelemelerinin yapıldığını, ancak bugün gelinen noktada, etiketlerin günde 2-3 kez değiştiğini vurgulayan Kalafat, “Bu değişimleri kontrol etmek zorundayız. Rakipte ucuz bizde pahalıysa, adımız pahalıya çıkıyor. Müşteri kaybetmek istemiyoruz ama kar marjlarımız çok düşük. Hatta genel giderlerini bile karşılayamayan zincirler var” diyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!