banner2

Zincir marketlerde fahiş fiyat denetimi başladı: Tarihi geçmiş 13 ürün bulundu

Türkiye'nin birçok ilinde zincir marketlerde fahiş fiyat denetimi yapıldı. Denetimlerde son kullanma tarihi geçmiş süt ürünleri ve çay tespit edildi.

Ekonomi 05.12.2022, 16:43 05.12.2022, 17:27
Abone ol
Zincir marketlerde fahiş fiyat denetimi başladı: Tarihi geçmiş 13 ürün bulundu

Adana, Kırklareli, Edirne, Tekirdağ ve Mersin'de zincir marketlerde "fahiş fiyat" denetimi yapıldı. Mersin'deki denetimlerde zabıta ekipleri son kullanma tarihi geçmiş 11 paket peynir ve 2 şişe ayran buldu.

Tarım Müdürlüğü ve zabıta ekipleri marketlerde sebze, meyve, temel gıda ürünleri ve temizlik ürünleri başta olmak  üzere temek ihtiyaç malzemelerinin fiyatlarını kontrol etti. 

Ekipler reyonları gezerek fiyat artışlarından, raf ve kasa fiyatları arasındaki uyuşmazlığa, ürün gramajı, irsaliye karşılaştırması, tüketim tarihi ve hijyen gibi diğer kurallara uygunluk konularında da ürünleri inceledi. 

11 PAKET BOZUK PEYNİR BULUNDU

Mersin'de zabıta ekipleri bir vatandaşın şikayeti üzerine gittikleri markette 11 paket peynir ile 2 şişe ayranın son kullanma tarihinin geçtiği, bir peynirin de küflendiğini belirledi. Ekipler markete para cezası keserken toplanan ürünlerin inceleme için İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne ulaştırılacağını bildirdi. 

'ZEHİRLEME TEHLİKESİ OLABİLİR'

Akdeniz Belediyesi Zabıta müdürü Ufuk Sivaslıoğlu süt ürünlerinin bozulmasının çok zararlı olduğunu söyledi ve şu şekilde konuştu:

Bugünkü denetimlerimizde tarihi geçmiş ürünler tespit ettik. Onlar hakkında cezai işlem uyguladık. Bunlar süt ürünü, çok tehlikeli. Allah korusun. Zehirleme tehlikesi olabilir. Vatandaşlarımızın daha dikkatli olmasını tavsiye ediyoruz.

BELEDİYE BAŞKANI DA KATILDI

Adana'nın Pozantı ilçesinde Belediye Başkanı Mustafa çay'ın da katıldığı denetimde bir mağazada satıştaki tereyağının son tüketim tarihinin 1,5 ay geçtiği belirlendi. Bir başka mağazada ise bir krakerin raf etiketinin 1,75 lira, kasa fiyatının 1,90 lira olduğu tespit edildi.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!