banner2

Zincir marketler stok yapıyor! Raflar birdenbire boşaldı! Yağ ve şeker depolara istifleniyor

Etiketlerde spekülasyon yapmaları nedeniyle bir süre önce yüklü miktarda cezaya çarptırılan zincir marketler şimdi çok tehlikeli bir oyuna kalkıştı: Sıvı yağ ve şekeri raflardan çekip stokçuluğa başladılar. Amaç ise döviz kurundaki artışı bahane ederek bu ürünleri depodan 'yeni fiyatlarla' çıkarmak...

Ekonomi 19.11.2021, 17:28 19.11.2021, 22:44
Abone ol
Zincir marketler stok yapıyor! Raflar birdenbire boşaldı! Yağ ve şeker depolara istifleniyor

Döviz kurundaki artışı bahane eden zincir marketler stokçuluğa başladı. Fiyatlarda spekülatif oynama yaptıkları belirlenen ve bir süre önce Rekabet Kurumu'ndan yüklü miktarda ceza yiyen dev marketler, son birkaç gündür özellikle yağ ve şekeri raflarından kaldırdı. 

Sosyal medyada Türkiye'nin her yanından fotoğraf ve mesaj paylaşan pek çok kişi, stokçulukla piyasayı yönlendirmeye çalışan bu marketleri ifşa etti. 

Kendisinin market çalışanı olduğunu ifade eden bir vatandaş, "Marketler sıvı yağ satmıyor. Reyonlarda sıvı yağ yok. Stok yapılıyor zam gelecek diye satılmıyor. Ben bunu bir market çalışanı olarak söylüyorum" diye yazdı. 

İnsanlar yağ ve şeker bulabilmek için market market dolaşmak zorunda kalıyor. Depolarında yüklü miktarda mal bekleten zincir marketler, raflardaki çeşitli ürünlere de satın alma kotası getirdi. Buna göre bir vatandaş bazı ürünleri 4 adetten fazla alamıyor. 

Yoğun stokçulukla arz-talep dengesini oynatan ve istedikleri zaman istedikleri ürüne zam yapan marketlerin stokçuluk için yegâne bahanesi ise 'dolar kurundaki artış'... Rafların boş kalma nedenini soran vatandaşlara bazı kasiyerler, "Aslında depolarımız dolu. Fakat marketimiz döviz kurlarındaki oynaklık nedeniyle zam yapmaya hazırlanıyor. Bu nedenle ürünler çok yakında yeni etiketiyle raflarda olacak" şeklinde cevap veriyor. 

Bazı marketler ise ayçiçek yağını vatandaşa birer adet vermeye başladı. İnsanlar piyasada gıda paniği oluşturacak bu uygulamalara karşı sıkı denetim ve yaptırım istiyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!