banner2

Zeytinin suyu ve pirinasını neden hayvan yemi yapmıyoruz?

Zeytinin kara suyu ve pirinasının doğaya dökülmesi yerine ekonomiye kazandırılması öneriliyor. Dr. Mücahit Kıvrak, zeytin atıklarından kompost yapılıp hayvan yemi elde edilebileceğini söyledi.

Ekonomi 14.11.2021, 17:12
Abone ol
Zeytinin suyu ve pirinasını neden hayvan yemi yapmıyoruz?

Türkiye'nin önde gelen zeytin üretim merkezlerinden Edremit Körfezi'nde başlayan 2021-2022 zeytin hasat sezonunda ortaya çıkan kara suyun ekonomik katma değere dönüştürülebileceği belirtiliyor. 

Balıkesir Üniversitesi Edremit Meslek Yüksekokulu Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Mücahit Kıvrak, zeytin atıklarının doğaya bırakılmaması gerektiğini söyleyerek bunlardan kompost yapılıp hayvan yemi elde edilebileceğini söyledi. 

"Balık yemi, tavuk yemi, hayvan yemi, küçükbaş yemi yapabiliyoruz. Bunları rasyonlarda kullanabiliyoruz. Yakacak olarak kullanabiliyoruz. Hatta sirke yapımında veya fulfural (alkol) yapımında da kullanabiliyoruz. Çok geniş kapsamlı kullanım alanı var. Buraya dökülmesi hem çevre kirliliği yapıyor hem koku yapıyor hem de ciddi bir yer teşkil ediyor" diyen Kıvrak, hasat mevsiminde pirinanın bitkisel bir atık olarak çıktığını dile getirdi. Bundan ciddi bir şekilde yararlanabileceğini ifade eden Kıvrak şunları söyledi: 

"Üniversiteler ve kamu araştırma kuruluşları ile özel firmalar, zeytin pirinası, kara suyu ve çekirdeğiyle ilgili çok ciddi çalışmalar yapıyor. Biz bunun değerlendirilmesini istiyoruz. Bu milli servettir. Ekonomiye kazandırılmasını istiyoruz. Bu şekilde bertaraf edilmesin. Edremit Körfezi'nde yıllık ortalama 10 bin ton civarında zeytinyağı alınıyor ve buna bağlı yüzde 10'u kara su olarak düşünüldüğünde yılda ortalama 1000 ton kara su, 35-40 bin ton da pirina çıkıyor." BALIKESİR 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!