Yandex Metrica

Sitede Ara

Zaferin anahtarı emeklilerde! Muhalefetin hesapsız, kitapsız vaatleri ve gerçekler! İlave zam Türkiye ekonomisini nereye getirir?

Zaferin anahtarı emeklilerde! Muhalefetin hesapsız, kitapsız vaatleri ve gerçekler! İlave zam Türkiye ekonomisini nereye getirir?

Türkiye 31 Mart'ta yapılacak olan yerel seçimlere doğru hızla ilerlerken, yaklaşık 16 milyonluk emekli topluluğu seçimlerde zaferin anahtarını elinde tutuyor. Hal böyle olurken muhalefet kanadının tutarsız emekli kışkırtmaları seçim öncesi emeklilerde maaş beklentisini yükseltiyor. Peki ortalama yaşın yükseldiği Türkiye'de emekli maaşlarına yapılacak ilave zam Türkiye ekonomisini nereye getirir? 

Ekonomi

27.04.2024, 23:36

Türkiye nüfusunun önemli bir yerini kaplayan emekliler yaklaşık 16-17 milyonluk sayıları seçimlerin önemli bir kitlesi olarak göze çarpıyor. Hal böyle olurken yaklaşan seçimlerde zafer emeklilerin gönlünü hoş etmekten geçiyor. 

2024 MTV ödemeleri ne zaman? 2. MTV taksit ödemesi başladı mı? 2024 MTV ödemeleri ne zaman? 2. MTV taksit ödemesi başladı... Haberi Görüntüle

SEÇİM SÜRECİ VE EMEKLİ MAAŞI

"Seçim sürecini etkileyen faktör: Emekli maaşı" adlı bir köşe yazısında durumu özetleyen Gazeteci Yazar Mehmet Akif Soysal, "Yakınlaşan seçim takvimi birçok konuda seçmenin beklentisini gün yüzüne çıkarıyor" diyerek köşe yazısına başlayan Sosyal, "Pek yakın zaman evvel genel seçimden çıkan Türkiye’de seçmenin o vakit en büyük beklentisi EYT iken, bu seçim döneminde emekli maaşları ilk sırayı alıyor." dedi.

Dolarda yüzde 40 artış olacak! İşte 2 Temmuz 2024 döviz kurları Dolarda yüzde 40 artış olacak! İşte 2 Temmuz 2024 döviz... Haberi Görüntüle

KÖK MAAŞ BEKLENTİSİ

Köşe yazısına devam eden Mehmet Akif Soysal, "Bilhassa kök maaşa uygulanamayan ve 10 bin TL en alt maaş olarak belirlenen haliyle emekli maaşları seçmenin beklentisine karşılık vermiyor." ifadelerini kullandı.

IBAN ile sürekli para transfer edenler dikkat! Bakanlık harekete geçti: Büyük cezalar yolda! IBAN ile sürekli para transfer edenler dikkat! Bakanlık harekete geçti:... Haberi Görüntüle

4 ÇALIŞANA BİR EMEKLİ DÜŞÜYOR

Emekli sayısının çok yüksek olduğunu belirten Sosyal, "Türkiye’de emekli sayısının çok yüksek olması ve emeklilik yaşının neredeyse genç yaşlara inmesi, her 1.9 çalışana 1 emekli düşmesine sebep olmuştur. Dünya standartlarında bu oranın 4 çalışana 1 emekli olduğu göz önüne alınırsa durumun vahameti ortadır." dedi.

Bakan Şimşek'ten enflasyon mesajı: En zoru geride kaldı Bakan Şimşek'ten enflasyon mesajı: En zoru geride kaldı Haberi Görüntüle

SAĞLIKTA DEVRİM ORTALAMA YAŞI UZATTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan döneminde sağlık sektöründe atılan adımların ortalama yaşı uzattığını belirten Soysal, "Bu veriye ek olarak 2000’li yıllarda ortalama ömür 2000 yılında 66 iken bugün Türkiye’de kadınlarımızda 80,7 yaş ortalaması, erkeklerde 75,3 yaş ortalaması var. Yani emekli sayımıza ek olarak emekliye ödenecek maaş yılı da çok yüksek şekilde arttı." ifadelerini kullandı.

"Bunda son yirmi yılda hükümetin sağlık hizmetinde attığı sıra dışı adımların, hizmetlerin olduğunu inkâr edilemez bir gerçekliktir." diyerek köşe yazısına devam eden Soysal, "Kendine iyi bakılan, sağlık hizmeti ve ilaç hizmeti bedavaya getirilen milletin yaşam süresi arttı." dedi.

Araç sahipleri dikkat! Mehmet Şimşek açıkladı: Akaryakıt alımında yeni dönem başlıyor! Araç sahipleri dikkat! Mehmet Şimşek açıkladı: Akaryakıt alımında yeni dönem... Haberi Görüntüle

EMEKLİ NÜFUSUNUN EKONOMİYE ETKİSİ

Köşe yazısına devam eden Soysal, "Elbette artan bu yaşam süresinin ekonomiye etkisi ise yüksek bir fatura olarak meydana çıktı. Bunu göz ardı edip makro ekonomi de maliye politikası yorumu yapmak büyük bir haksızlık ve eksikliktir" ifadelerini kullandı. Sözlerine devam eden Soysal, "Elbette artan bu yaşam süresinin ekonomiye etkisi ise yüksek bir fatura olarak meydana çıktı. Bunu göz ardı edip makro ekonomi de maliye politikası yorumu yapmak büyük bir haksızlık ve eksikliktir" dedi.

"Seçim sürecini etkileyen faktör: Emekli maaşı" başlıklı köşe yazısına devam eden Mehmet Akif Soysal şöyle devam etti;

Ancak seçmen yine de alacaklıdır. Ne kadar süre ve ne kadar tutar prim yatırdığına, bunun kaç katı süre emekli maaşı talep ettiğine bakmaz, hesap etmez.

Kendince ben vaktinde ne istendiyse yaptım, gerisini anlamam, devletten beklerim demektedir. Alacağım maaşın da yaptığım prim ödememe göre değil şu anki ihtiyacıma göre olmasını isterim der.

Emekli ve memurun gözü enflasyon rakamlarında! Zam oranı kaç olacak? Emekli ve memurun gözü enflasyon rakamlarında! Zam oranı kaç olacak? Haberi Görüntüle

5 BİN TL'LİK ZAMMIN TÜRKİYE'YE MALİYETİ

İşte, seçim sürecinde yaptığımız görüşmelerde önümüze çıkan en büyük kırgınlık bu şekilde talebe evrilerek önümüze konuyor.

Basit bir matematikle 16 milyon emeklinin maaşlarına 5 bin TL zam yapılmasının aylık 80 milyar lira ve yıllık olarak 960 milyar liraya denk geldiğini tespit edelim.

Türkiye’nin 2024 yılı bütçesinin kabaca 11 trilyon TL olduğundan yola çıkarsak 5 bin TL lik bir artışın bütçenin yüzde 9’una denk geleceğini hesaplayabiliriz.

Bu rakam elbette büyük bir rakam, deprem felaketinin yükü hükümetin omzundayken böylesi bir rakamı bütçe koymasını beklemek imkansızı istemek gibi.

Emekliye müjde saat 00:00'da geldi: Sürpriz ek ödeme Meclis'ten geçti! Emekliye müjde saat 00:00'da geldi: Sürpriz ek ödeme Meclis'ten geçti! Haberi Görüntüle

MUHALEFETİN HESAPSIZ KİTAPSIZ VAATLERİ

Ancak en alt sınırda olan 2 milyon civarı emekli için 4-5 bin TL’lik bir artışın yapılması bütçeye senelik 120 milyar TL’lik nispeten kaldırılabilecek ve emekliler ile hükümetin arasını düzeltecek bir tutar olacaktır.

Muhalefetin, hesapsız kitapsız, kaynaksız kafadan atma vaatlerine karşılık Erdoğan’ın hesaplı, kaynaklı ve gönülden vereceği; emeklilerin alt maaş sınırı olan 10 bin TL’de bir güncelleme vaadi çok kritik ve faydalı olacaktır. Bizden söylemesi….

Habere Tepki Ver

24

6

0

1

0

0

0

0

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading