banner2

Yüzde 50 zam olacak mı? Bakan Bilgin'den son dakika asgari ücret ve EYT açıklaması

Son dakika haberleri.. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, "Yüzde 50 zam olur mu?" sorusunu yanıtlarken milyonlarca insanın merakla beklediği EYT ile ilgili de önemli bilgiler verdi.

Ekonomi 25.11.2022, 09:33 25.11.2022, 09:49
Abone ol
Yüzde 50 zam olacak mı? Bakan Bilgin'den son dakika asgari ücret ve EYT açıklaması

Milyonlarca vatandaşın dört gözle beklediği asgari ücretle ilgili son viraja girilirken komisyon Aralık ayında görüşmeler yapmak için bir araya gelecek. Herkesin aklında aynı soru var; ''Asgari ücrete, ne kadar zam gelecek, asgari ücret ne kadar olacak?'' 

YÜZDE 50 ZAM OLACAK MI?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, Star Haber Genel Yayın Yönetmeni Nazlı Çelik'e önemli açıklamalar yaptı. Bakan Bilgin "5 bin 500 lira olan asgari ücrete yüzde 50 zam olur mu?" sorusuna?, "İşletmelerin ödeyebileceği bir ücret arayışındayız. Hayali değil gerçekçi bir rakam üzerinde durmak lazım" şeklinde yanıt verdi.

ASKERLİK BORÇLANMASI EYT'Lİ YAPAR MI?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar'la (EYT) ilgili de konuşan Bakan Bilgin, "EYT için net tarih 8 Eylül 1999. Yıpranma hakkı, doğum ve askerlik borçlanmaları olsa bile işe başlangıç tarihi geriye çekilemez. Bunlar ancak eksik prim gün sayısını tamamlamak üzere yapılır. Yani o eksik kalan prim gün sayısını telafi eder. Ama işe başlangıcı geri çekmez. Öyle bir şey yok." ifadelerini kullandı.

PRİM DÜĞÜMÜ ÇÖZÜLDÜ

Bakan Bilgin, emekli olanların işe devam etmesi durumunda, normal çalışanlara göre primlerinin 5 puan yükseldiğini ve işverenlerin EYT düzenlemesinin hayata geçmesi sonrasında, bu farkın kaldırılmasını istediğini belirtti. Bakan Bilgin, buna çözüm olarak, "İşveren emekli olan kişiyi çalıştırıyorsa devlete normal çalışandan daha fazla prim ödüyor. Oradaki primi aşağı çekerek eşit seviyeye getireceğiz. Yani işverene sen EYT'li olan bu çalışanını atma, çalıştır. Biz sana sosyal güvenlik destek primi vereceğiz." şeklinde konuştu.

KIDEM TAZMİNATI

EYT'lilerin kıdem tazminatı konusunda işverenin taleplerine de değinen Bakan Bilgin, şu ifadeleri kullandı; "Bu konuda da Hükümetin bazı formülleri var. Öncelikle bu büyük bir sorun değil. Çünkü işveren kıdem tazminatını vergiden düşüyor. Ayrıca kıdem tazminatı ödemesini işveren işçisiyle kendi arasında anlaşarak taksitlendirebilir. İşveren EYT'lilerin kıdem tazminatını ödeyebilmek için kredi talebinde de bulunuyor. Ancak Hükumet bu konuya sıcak bakmıyor. Kıdem tazminatının işveren tarafından hazır tutulması gerektiğine vurgu yapılıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!