banner2

Yumurta fiyatlarına rekor zam! Koliyle değil taneyle alabileceksiniz

Yumurtada kartel iddiası tartışmaları gündeme bomba gibi düşerken üreticilerden tepki gecikmedi. Rekabet Kurumu tarafından başlatılan soruşturma için sektör temsilcileri, iddianın aksine yapılan görüşmelerin piyasanın durumu ile ilgili bilgilendirme amaçlı olduğunu, çözüm arayışlarının ise sonuçsuz kaldığını ifade etti. Ayrıca üretimin azalacağı uyarısında bulunan üreticiler fiyatların önümüzdeki dönemde daha da artabileceğini söyledi.

Ekonomi 09.06.2022, 15:16
Abone ol
Yumurta fiyatlarına rekor zam! Koliyle değil taneyle alabileceksiniz

Rekabet Kurulu'nıun Yumurta Üreticileri Merkez Birliği’ne üye birlikler ile üretici şirketlere, kartel-uyumlu eylem gerekçesi ile aldığı soruşturma kararı, sektörde geniş yankı uyandırdı. 

SEKTÖRDEN SORUŞTURMAYA İTİRAZ GELDİ

Kapanan ihraç pazarları ve artan maliyetler nedeniyle sürekli kan kaybeden sektörden soruşturmaya itiraz geldi. YUM-BİR’e üye birlik başkanları ve firma yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda, sürekli zarar eden, küçülen ve iflaslar yaşayan sektörün bu yönde bir anlaşma içinde olamayacağı belirtilerek, kendilerini savunma ve karşı dava hakkının kullanılacağı ifade edildi.

YUMURTA ÜRETİMİ DÜŞEBİLİR FİYATLAR ARTABİLİR

Soruşturma sonunda, yumurta üreticilerine yönelik iddiaların gerçekle ilgisi olmadığının da ortaya çıkacağı kaydedildi. Firmaların sürekli küçülmesi ve artan iflaslarla birlikte yumurta üretiminin düşeceği, arz-talep dengesine bağlı olarak yumurta fiyatların daha da artacağı yönünde görüş bildiren sektör temsilcileri, ilerleyen süreçte bu durumun alım gücü sürekli düşen tüketicileri daha fazla etkileyeceği uyarısında bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!