banner2

Yumurta fiyatları 2 KATINA ÇIKTI! İşte raflardaki güncel rakam

Enflasyon ve yaşam maliyetinin artışı, mutfaklarda sıkça kullanılan gıdaların fiyatlarını her geçen gün yükseltiyor. Bu kapsamda, yumurtanın fiyatı bir yıl içinde ikiye katlandı. 30 adetlik bir yumurta paketinin fiyatı tanesi 4 lira gibi yüksek seviyelere ulaştı ve market raflarında 120 liraya kadar çıkabiliyor.

Ekonomi 23.09.2023, 10:50
Abone ol
Yumurta fiyatları 2 KATINA ÇIKTI! İşte raflardaki güncel rakam

Enflasyondaki artış ve hayat pahalılığı, vatandaşların ekonomik sıkıntılarını daha da artırıyor. Son bir yılda fiyatı ikiye katlanan yumurtaların tanesi şimdi 4 liraya kadar yükseldi.

YUMURTA FİYATLARI 2 KATINA ÇIKTI

Bir karton 30 adet yumurta toptancıdan 80 liraya satılıyor, ancak marketlerde bu fiyat artabiliyor. Geçen yıl 60 liraya satılan aynı miktar yumurta, şimdi bazı market raflarında 120 lira gibi yüksek fiyatlarla karşılaşabiliyor.

Yumurta üreticisi Kerim Göker, konu hakkında şunları söyledi: 

"Bir gün bir günü tutmaz. Bugün 80 lira derim yarın 95 lira da olabilir. Mazotun ve bazı giderlerin artmasından dolayı ham madde artıyor. Ham maddenin artışından sonra peynire, süte, yumurtaya yansıyor. Paket maliyetleri çok arttı. Karton eskiden 1 liraydı, 2-2.5 lira oldu. Plastik maliyeti çok arttı. Eskiden paket maliyeti 1 lira koyuyorduk şimdi 6 liraya çıktı."

1 MİLYAR 682 MİLYON YUMURTA 

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, tavuk yumurtası üretimi Temmuz ayında bir önceki yıla göre yüzde 7 artış gösterdi. Temmuz ayında ülke genelinde toplam 1 milyar 682 milyon adet yumurta üretildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!