banner2

Youtuber'lar o yükten kurtuluyor! Vergiyi banka kesecek

Hükümetin esnafa yönelik hazırladığı 56 maddelik yasa teklifi önümüzdeki ay Meclis'e gelecek. Pakette Youtuber'lar için müjde niteliğinde bir madde var.

Ekonomi 17.09.2021, 19:43 17.09.2021, 19:56
Abone ol
Youtuber'lar o yükten kurtuluyor! Vergiyi banka kesecek

Pandemi şartlarından ötürü zor günler geçiren esnafın yükünü hafifletmek için hükümet 56 maddeden oluşan bir torba yasa hazırlığında. 

Terzi, berber, ayakkabı tamircisi gibi basit usûlle defter tutan işletmelere vergi muafiyeti tanınacak. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir süre önce müjdesini verdiği düzenlemeyle birlikte küçük esnaf, toplamda 750 milyon lirayı aşan bir vergiden kurtulmuş olacak. 

Pakette Youtube üzerinden yayın yapan ve reklam geliri elde eden kişilere ilişkin bir madde de bulunuyor. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı daha önce Youtuber'lar için vergi düzenlemesi yapmış ve Google'dan reklam geliri elde edenlerin yüzde 15 ila 40 arasında değişen oranlarda vergi vermesini şart koşmuştu. 

O MASRAF BÜYÜK DERTTİ

Youtuber'lar devlete bildirimde bulunmak için şirket kurmak ve gelir vergisi beyannamesi düzenlemek durumunda kalmıştı. Youtuber'ların şahıs şirketi kurmak ve yıllık defter tutmak için ödemek zorunda kaldığı rakam -gelir vergisi hariç- aylık 1000 TL'yi buluyordu. 

Torba yasaya eklenen maddeye göre Youtuber'lar vergi vermeye devam edecek ancak defter tutma zorunluluğundan kurtulacak. Bu da internet fenomenlerinin ciddi bir masraftan kurtulması anlamına geliyor. 

Youtuber'lara yapılacak ödemelere ilişkin vergi kesintileri, Google'ın para gönderdiği banka kanalıyla gerçekleştirilecek. Yani Youtuber'lara Google'dan gelen paranın belli bir kısmı banka tarafından 'gelir vergisi' olarak ayrılacak. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!