banner2

Yine yangın fırsatçılığı: Kereste fiyatları ikiye katlandı

Türkiye'de seferberliğe neden olan orman yangınları daha bitmeden yangın fırsatçıları harekete geçti. Kereste fiyatları ikiye katlandı. Sunta ve MDF karaborsa.

Ekonomi 06.08.2021, 10:53
Abone ol
Yine yangın fırsatçılığı: Kereste fiyatları ikiye katlandı

Türkiye'yi kahreden orman yangınları piyasa fırsatçılarını harekete geçirdi. Fırsatçılar başta tomruk ve kereste olmak üzere onlarca çeşit ağaç mamülü ürününde iki katına varan zam yaptı. 

MOBİLYACILAR TEPKİLİ

Sadece son iki haftada birinci sınıf çam kerestenin metreküp fiyatı 5.000 TL'ye kadar artış gösterdi.

Yüzde 100'ün üzerinde artan fiyatlar nedeniyle mobilyacılar tepkili. O ustalardan biri Diyarbakır'da yıllardır ahşap ürün imalatı yapan Mehmet Can Mızrak. Mızrak önlem alınması gerektiğini belirtti;"Ahşap ürünlerimizi, gürgen, kayın keresteden yapıyoruz. Çocukluğumdan beri bu mesleği yapıyorum. Orman yangınlarından sonra işlerimiz kırıldı, keresteler çok pahalı oldu. Kereste bulamıyoruz. Çam ağacı bin 200 TL'den 4 bin TL'ye gürgen ise 5 bin TL'ye kadar çıktı" şeklinde konuştu. 

SUNTA KARABORSADA

Mobilya kentlerindeki satıcılar ise üretimde yaşanan hammadde sorunun en temel konulardan biri olduğunu ifade ediyor. Sektör temsilcileri ihracatta kısıtlama önerisinde bulunuyor:  "Sunta ve MDF gibi birçok hammadde karaborsaya düştü. Hammadde fiyatları yüzde 40 arttı. Bu alanda Türkiye ihracat kısıtlaması yapmalı. Sektörün önde gelen firmaları yüksek kâr nedeniyle ürünlerini yurtdışına satıyor. Hammaddenin tüm kademelerinde sıkıntı yaşıyoruz. Hammadde ihracatı yapan yerli firmalara koyulan kotalarla iç piyasa rahatlayabilir" 

TÜM SEKTÖR ETKİLENDİ

Zamlardan mobilya sektörü de etkilenmiş durumda.  Ertelenen taleplerin düğün sezonunda zirve yapması ile mobilya fiyatları yüzde 30 düzeyinde arttı. Son iki haftada ise orman yangınlarının etkisi ile yeniden yükselişte.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!