banner2

Yeni elektrik zammında hangi abone ne kadar fatura ödeyecek? Ne kadar fatura ödeyeceğinizi hesaplayın

Elektriğe yapılan yeni zamların ardından vatandaş ne kadar fatura ödemesi yapılacağını merak ediyor. Peki, hangi tarifeye göre ne kadar elektrik faturası ödenecek? Ne kadar fatura ödeyeceğinizi nasıl hesaplarsınız? İşte detaylar...

Ekonomi 02.06.2022, 16:49
Abone ol
Yeni elektrik zammında hangi abone ne kadar fatura ödeyecek? Ne kadar fatura ödeyeceğinizi hesaplayın

Geçtiğimiz günlerde elektrik mesken abonelerinin tarifesine yüzde 15, sanayi tüketimlerine ise yüzde 25 zam yapılmıştı. Bu haberin ardından vatandaşlar, yeni tarifeye göre ne kadar ödeme yapılacağını merak etmeye başladı. İşte tarifeye göre fatura ödeme tutarları...

ELEKTRİK FATURASI NASIL HESAPLANIR?

Faturalar hesaplanırken aktif enerji bedeli, dağıtım bedeli ve vergiler dahil edilerek bir hesaplama yapılıyor. Konutlarda bu yılın başından itibaren iki kademeli tarife uygulanıyor. Kademeli tarifeyle ilgili son yapılan güncelleme ile 240 kWh kadar olan kullanımlar birinci kademeden, 240 kWh üzerindeki kullanımlar ise ikinci kademeden hesaplanarak faturaya yansıtılıyor. Konutlarda KDV ise yüzde 8’den hesaplanıyor.

1 KWH ELEKTRİK İÇİN 1.44 TL ÖDENECEK

Zam sonrasında Elektrik Mühendisleri Odası’nın hesaplamasına göre konutlarda ilk kademede için 1kwh elektrik için 1.44 TL ikinci kademe için 2.16 ödenecek. Yani 4 kişilik bir ailenin asgari yaşam standardı için tüketeceği varsayılan 230 kWh`lik faturanın toplam bedeli bir önceki aya göre yüzde 15 artarak 332.5 TL`ye yükselecek. Birinci kademe sınırı olan 240 kWh enerji tüketilmesi durumun da ise 345.6 TL elektrik faturası ödenecek.

ELEKTRİK FATURASI DETAYLARI

İlk kademe sınırını aşarak 300 kWh elektrik tüken bir kullanıcın ise faturasın 240 kWh’lik bölümü ilk kademeden, kalan kısmı ise ikinci kademeden hesaplanacak. Yani bu kullanıcı 240 kWh için 345.6 TL geriye kanal 60 kWh’lik bölümü için ise 129.6 TL toplamda ise 475.2 TL fatura ödeyecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!