banner2

Yeni elektrik faturası tarifeleri açıklandı! 200 TL üzeri fatura gelen vatandaşlar yeni tarifede ne kadar ücret ödeyecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün akşam saatlerinde müjdesini verdiği elektrik faturalarında düşük tarifeden yüksek tarifeye geçiş için tüketim limitinin artırıldığı açıklamasının sonrasında gözler yeni elektrik faturalarına çevrildi. Faturalardaki yeni düzenlemede ne gibi değişiklikler içeriyor. Yeni tarife vatandaşın cebine nasıl yansıyacak? Detaylar haberimizde...

Ekonomi 01.02.2022, 14:55
Abone ol
Yeni elektrik faturası tarifeleri açıklandı! 200 TL üzeri fatura gelen vatandaşlar yeni tarifede ne kadar ücret ödeyecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğanın dün akşam saatlerinde kabine toplantısının ardından elektrik faturalarıyla ilgili yeni düzenlemeyi açıkladı. Vatandaşın yüksek faturalardaki şikayetinin ardından toplantıda düşük tarifeden yüksek tarifeye geçiş için tüketim limitinin aylık 210 kilovatsaate çıkarılacağı kararı alındı. 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu 1 Ocak'tan itibaren getirilen kademeli fiyat tarifesinde hanelerde 150 kWh'ye kadar olan tüketimler kilovatsaat başına vergiler dâhil 1,37 TL'den faturalandırılacağını, bunun üzerindeki her kilovatsaat tüketim için uygulanacak birim fiyatın ise 2,06 TL olacağını duyurmuştu. Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren elektrik faturalarındaki bu değişikliğe ilişkin detaylar da belli oldu. Vatandaş eski tarifeye göre yeni faturadaki detayları merak ediyor. Bu tüketicilerin cebine nasıl yansıyacak? İşte detaylar...

BloombergHT’nin aktardığına göre Türkiye’de hanelerin ortalama elektrik tüketimi yaklaşık 230 kWh. Eski ve yeni tarife limitine göre hesaplandığında 30 günlük fatura 210 kilovatsaate göre yaklaşık 42 TL düşmüş olacak. Eskiden 370,8 TL iken fatura 210 kWh limitine göre hesaplandığında 328.9 TL’ye düşecek. Yani yüzde 11,3 daha düşük fatura demek. Aynı hesaba göre iki çocuklu dört kişilik bir ailenin 253 kilovatsaate ulaşan faturası ise aylık 418,2 TL’den 376.2 TL’ye inecek.

ELEKTRİK TÜKETİMİNDE TASARRUF NASIL SAĞLANIR

Boğaziçi Elektrik internet sitesinde basit tasarruf tedbirleri şöyle sıralanıyor:

-Kullanmadığınız elektrikli aletlerin fişini prizden çekin.

-Akkor ampuller yerine enerji tasarruflu ampulleri tercih edin.

-Bulaşık ve çamaşır makinanızı tam doldurup çalıştırın.

-Odadan çıktığınızda ışığı kapatmayı unutmayın.

-Buzdolabını ısı yayan ev aletlerinden uzakta konumlandırın.

-Süpürgenizin toz hanesini düzenli temizleyin.

-Fırınınızın kapağını pişirme süresince kapalı tutun.

-Tüm ev aletlerinde enerji tasarruflu modelleri tercih edin.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!