banner2

Yeni bir zam gelecek mi? EPDK'dan son dakika elektrik faturası açıklaması!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), tüketici için enerji maaliyetlerinin düşürülmesi ve arz güvenliğinin de sağlanması amacıyla yaptığı toplantı sonrası yazılı açıklamada bulundu.

Ekonomi 18.03.2022, 11:35
Abone ol
Yeni bir zam gelecek mi? EPDK'dan son dakika elektrik faturası açıklaması!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), tüketiciye yönelik maliyetlerinin düşürülmesi ve arz güvenliğini sağlamak için yapılan toplantı sonrası yazılı açıklamada bulundu. 

ELEKTRİK ARZINDAKİ DENGESİZLİK FİYATLARA YANSIYABİLİR 

Türkiye'nin hidrolik, rüzgar, güneş, jeotermal, yerli kömür, ithal kömür ve doğalgaz gibi farklı kaynaklardan üretilen elektrik enerjisinin maliyetlerinin birbirinden oldukça fazla fark yarattığı belirtilen açıklamada, "Yurt dışı piyasalardan kaynaklanan kömür ve doğal gaz maliyetlerindeki artışlar piyasamızda oluşan elektrik fiyatlarını da etkilemektedir. Bu durum maliyetleri nispeten daha az artan kaynaklardan üretilen elektriğin satış bedelinin de artmasına neden olabilmektedir. Bu maliyet farklılıkları birbirine yakın seyrederken elektrik piyasamızda herhangi bir soruna sebep olmazken, üretim kaynak maliyeti farklılıklarında yaşanan artışlar serbest piyasa fiyatlarında makulün üstünde artışları da getirebilmektedir. Diğer bir deyişle aynı ürün için bazı kaynak türlerindeki santraller maliyetlerini dahi karşılayamazken, başka kaynak türlerinde aşırı oranda karlar oluşabilmektedir. Bu durum sadece üreticiler açısından değil, ister serbest piyasadan, isterse düzenlenen tarifeden enerji alsın bütün tüketicilerimize fiyat artışı riski olarak yansıyabilmektedir" ifadelerine yer verdi. 

ENERJİ FİYATLARINA KARŞI ÖNLEM ALINABİLİR

Bu sebeple enerji fiyatlarının makul olmayan değerlere ulaşmasının engellenmesi ve üretim yapamayan santrallerin de arz güvenliğine katkıda bulunabilmesi için kanunun verdiği yetki çerçevsinde EPDK'nın önlem alma kararı verebileceği belirtildi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!