Yatırımcısını batırdı! Altın ve dolar yerine bunu alanlar dibi gördü

Altın fiyatlarının zirveyi görmesinin ardından gümüşe olan talep artmıştı. Son zamanlarda gümüşte de düşüş trendi başladı. Uzmanlar gümüşün şu anda alım fırsatı oluşturduğunu savunuyor.

Ekonomi 14.05.2022, 14:22
Yatırımcısını batırdı! Altın ve dolar yerine bunu alanlar dibi gördü

Gümüş fiyatları uzun bir aradan sonra dün Temmuz 2020 seviyelerine geri döndü. Analistler, toparlanma uğraşına rağmen dip seviyelerdeki hareketini sürdüren gümüşün ons fiyatı için yeni tahminde bulundular. 

23 DOLAR TAHMİNİ VAR

Ons gümüş için 23 dolar tahmini yapan analistler, gümüşte alım fırsatının ne zaman gelebileceğine ilişkin değerlendirmede bulundular. 

TEMMUZ SONRASI EN DÜŞÜK SEVİYEYİ GÖRDÜ

Küresel büyüme endişelerinin artmasıyla birlikte kıymetli metaller değer kaybediyor. Gümüş dün, yüzde 2,5 kayıpla 21,67 dolara gerileyerek Temmuz 2020 sonrası en düşük seviyeyi gördü. Gümüşte 26,13 dolar seviyesinde karşılaşılan direnç sonrası başlayan düşüş 21,27 desteğine kadar devam etti. 21,27 seviyesinden alınan destekle de toparlanmalar görülüyor. 

ALIM FIRSATI OLARAK GÖRÜLÜYOR

Ons gümüşün avantajı olarak yorumlanabilecek bir olgu da ABD Dolar endeksinin bazı uzmanlara göre zirveye yakın olması ve olası gevşemelerde gümüşün cazibesinin artacak olması. ABD Dolar endeksi değerli metaller ile ters yönde hareket ediyor ve değerli metal fiyatlarını baskılıyor. (DÜNYA)

Reuters’ta yer alan habere göre ise ABD'li kurumsal yatırımcının gümüş sattığını belirten Analist Ross Norman, "Gümüş altından daha hızlı düşüyor. Bu tüm kompleks için düşüş işareti. Çin'de devam eden karantinalarla birlikte endüstriyel metaller zorlanıyor” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!