banner2

Yatırımcılar rota değiştirdi! Altın ve doların pabucu dama atıldı! Uzmanlardan dikkat çeken yatırım yorumu!

Altın ve dolar kurunda yaşanan dalgalanmanın ardından yatırımcılar yeni limanlara yöneldi. Yüzde 100'lere varan kâr oranı ile yatırımcıların yeni gözdesi otomobil sektörü oldu.

Ekonomi 03.06.2023, 19:15 03.06.2023, 20:03
Abone ol
Yatırımcılar rota değiştirdi! Altın ve doların pabucu dama atıldı! Uzmanlardan dikkat çeken yatırım yorumu!

Koronavirüs salgınının hemen ardından otomobil fiyatlarında yaşanan astronomik artışların yatırımcıların iştahını kabarttı. Pek çok altın ve dolar yatırımcısı daha çok kazandırdığı için sıfır ve ikinci el otomobile yöneldi. Otomobil sektöründeki bu durumu değerlendiren ikinci el araç sektörünün şirketlerinden VavaCars’ın Perakende Grup Başkanı Serdıl Gözelekli, tüketicilerin döviz ve altından daha çok kazançlı gördükleri otomobile yatırım yapmaya yöneldiğini söyledi.

İKİNCİ EL OTOMOBİLE YÖNELİŞ ARTTI

İkinci el otomobil satışı konusundaki gelişmeleri değerlendiren Serdıl Gözelekli, 2020’nin başından bu yana devam eden çip krizi başta olmak üzere, piyasada sıfır otomobillerin zor bulunmasının ve bu otomobillerin liste fiyatının üzerinde bedeller talep edilmesinin, tüketiciyi ikinci ele yönlendirdiğini söyledi. Özellikle yüksek enflasyon sonrasında yaşanan değer kaybına paralel olarak, TL birikimlerini bu değer kaybına karşı korumak isteyenlerin, hem ihtiyacını karşılaması hem de yatırım aracı olarak görmesi sebebiyle ikinci el otomobile yüksek bir talep gösterdiğini ifade eden Gözelekli, "Gelinen noktada Ocak 2022’den Nisan 2023’e kadar geçen yaklaşık bir buçuk yıllık sürede ikinci el otomobiller nerdeyse iki kat değerlendi. Söz konusu süreçte ikinci el araç alıcılarının döviz ve altını tercih edenlere oranla daha kazançlı olduğu söylemleri yoğunlaştı" dedi.

OTOMOBİL FİYATLARI BİR DAHA ARTACAK

Otomobil fiyatlarındaki artışı değerlendiren Gözelekli, otomobil piyasası için önemli uyarılarda bulundu. Önümüzdeki dönemde de ikinci el otomobillerin değer kazanmaya devam edeceğine vurgu yapan Serdıl Gözelekli, "İkinci el otomobillerde yılın ilk çeyreğinde ortalama yüzde 15 ila 20 arası bir fiyat artışı yaşandı. Yine sıfır otomobil tedarikindeki sorunların etkisiyle ikinci el piyasalarında, geçmiş istatistiki verilerin ışığında, önümüzdeki üç ay içinde yüzde 10-15 arası bir fiyat artışı olabileceğini öngörüyoruz. Ancak beklenen bu fiyat artışlarını sadece tedarik sorununa bağlamamak gerekiyor. Havaların ısınması, yaz ve bayram tatili gibi mevsimsel ihtiyaçlara bağlı olarak her ay artan talep yoğunluğu da piyasa üzerinde önemli bir etki yaratıyor. Bu kapsamda imkânı olan tüketiciler, fiyatların daha da artacağını öngörerek otomobil almaya devam ediyor. Böylece tüketici bir yandan otomobil ihtiyacını karşılarken, diğer yandan da ekonomik anlamda kendisine döviz ve altından daha çok kazandıracak bir yatırım yaptığına inanıyor"açıklamasında bulundu. 

İKİNCİ EL YÜZDE 87 DEĞER KAZANDI

Son yıllarda artan otomobil piyasasındaki fiyatlar üzerinden galeriler ve stokçular akıl almaz kazançlar elde etti. Geçtiğimiz yıl alınan otomobiller şimdilerde neredeyse yüzde yüz bir kar oranı ile satılıyor. Örneğin Ocak 2022’de alınan ikinci el bir otomobil Mayıs 2023’e kadar geçen 16 aylık sürede ortalama yüzde 87’lik bir değer kazandı. Investing.com sitesine göre bu oran altında yüzde 58, dövizde ise yüzde 43’te kaldı. Bu durumu fırsat bilen pek çok yatırımcı ikinci el otomobile yöneldi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!