banner2

Yastık altında altınını bekleten vatandaşlar bankalarda kuyruk oluşturdu! KKM'ye rekor başvuru

Kahramanmaraş merkezli 11 ilde büyük yıkıma neden olan deprem felaketi sonrası enkaz altından çıkarılan döviz ve altın görüntüleri yastık altında altınlarını biriktiren vatandaşları alternatif birikim yolları aramaya itti.

Ekonomi 02.03.2023, 17:00 02.03.2023, 17:20
Abone ol
Yastık altında altınını bekleten vatandaşlar bankalarda kuyruk oluşturdu! KKM'ye rekor başvuru

Kahramanmaraş merkezli 11 ilde büyük yıkıma neden olan deprem felaketi sonrası yastık altındaki birikimleri de enkaz altında kalmış olan vatandaşların görüntüleri çok konuşulmuştu.

YASTIK ALTINDAKİ ALTINLAR BANKALARA YATIRILMAYA BAŞLANDI

Yaşanan bu olayın ardından birikim sahipleri yastık altı tercihlerini gözden geçirmeye başladı. Bu kapsamda 11 ili vuran deprem felaketinin ardından yastık altında tutulan altın ve dövizlerin bir kısmının bankalara yatırılmaya başlandığı ifade edildi.

YASTIK ALTINDA NE KADAR ALTIN VAR?

Dünya Gazetesi’nin haberine göre, Dünya Altın Konseyi’nin verilerinden elde edilen bilgiye dayanarak Türkiye’de yastık altında 5-6 bin ton civarında altın bulunduğu ifade ediliyor.

Bankacılık sistemi dışındaki bu varlıkların sisteme katılması için ekonomi yönetimi tarafından geçmişte çok sayıda kampanya düzenlenmişti. Bu kampanyalarla bir kısım varlık sisteme katıldı ama istenilen düzeye hiçbir zaman ulaşamadı.

DEPREM FELAKETİ SONRASI KKM'YE TALEP ARTTI

6 Şubat’taki deprem felaketinin ardından 195 milyar 477 milyon dolar olan bankalardaki döviz hesaplarının büyüklüğü 17 Şubat itibarıyla 190 milyar 520 milyon dolara geriledi. Yani (Döviz Tevdiat Hesabı) DTH’larda yaklaşık 5 milyar dolarlık bir düşüş yaşandı.

Bu gerilemenin 3.1 milyar dolarlık kısmı yurt içi yerleşik bireysel tasarruf sahiplerinin hesaplarından kaynaklandı.

Yastık altından gelen dövizlerin büyük bölümünün DTH hesaplarından ziyade kiralık kasalara ya da Kur Korumalı Mevduata (KKM) yöneldiği söyleniyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!