banner2

Yabancıya konut satışı yasaklanacak mı? O şehirde binlerce imza toplandı

Rusya'nın Ukrayna'ya açtığı savaş sonrası Türkiye'de yabancılara konut satışı yeni rekorlara imza atarken yerli halk yerine yabancılara konut satışı yapan ev sahipleri yüzünden fiyatlar yeni rekorlara imza atmaya başladı. Yabancılara rekor satış yapılan o şehirde ise vatandaş satışların yasaklanması için imza kampanyası başlattı.

Ekonomi 30.11.2022, 15:00
Abone ol
Yabancıya konut satışı yasaklanacak mı? O şehirde binlerce imza toplandı

Türkiye'de yabancılara konut satışı yeni rekorlara imza atmaya başladı. Binlerce yabancı Türkiye'den ev alırken bu durum yerli vatandaşın ev almasını zorlaştırdı. 

Bunun üzerine Antalya'da yaşayan bazı vatandaşlar internet ortamında yabancılara konut satışının yasaklanması için kampanya başladı. 

YERLİ HALK EV BULAMIYOR 

Ekonomim'den Fikri Cinokur'un haberine göre, konut fiyatları astronomik rakamlara çıkan Antalya’da yabancılara konut satışının yasaklanması için sosyal medyada imza kampanyası başlatıldı.

Yerli halkın kiralık konut bulamaması, konut satışlarının da yüksek olması nedeniyle devlet memurları Antalya’da görev yapmak istemiyor. Çok sayıda memurun ise tayinlerini daha küçük ilçelere ya da başka şehirlere yapılması için girişimlerde bulunuyor. Tüm gelişmelerin üzerine Antalya’da sosyal medyada bir araya gelen bir grup, kentte yabancılara konut satışının yasaklanması için imza kampanyası başlattı. Change.org’da kısa sürede yayılan imza kampanyası 10 bine ulaştı.

EMLAK FİYATLARI KATLANARAK ARTIYOR 

İmza kampanyasında Antalya genelinde ortalama kiraların 10 bin lirayı aştığı, Alanya'da ortalama bir dairenin kirasının 13 bin TL’yi bulduğu belirtilerek, şiddetli şekilde hissedilen kira artışının barınma krizine yol açtığı ve kentte yaşamanın birçok insan için imkânsız hale geldiğine dikkat çekildi. İmza kampanyası açıklamasında özetle şu görüşlere yer verildi: 

Şu anda çok ciddi dış göç alıyoruz. Bu, demografik yapıyı etkiliyor. Nüfusun yüzde 25'i yabancılardan oluşuyor. Bu da konuta erişilebilirlik problemini gündeme getiriyor. Konut fiyatlarında çok ciddi artış var. Son 3 yılda 600 bin TL olan bir daire, 5 milyon liranın üzerine çıktı. Bu durum, emlak fiyatlarını da artırıyor. Aynı şekilde kiralarda da artış oluşuyor, bu ciddi bir problem. Özellikle öğrenciler, burada yaşayan halk için artık konut erişilemez hale geldi. Bu noktada dışsal ve içsel krizler kentleri farklı etkiliyor. Özellikle Antalya bir taraftan hem çekici oldu hem de burada yaşayanlar için çok ciddi konuta erişim problemini gündeme getirdi.

RUS EMLAKÇILAR ARTTI 

Göç dalgasıyla birlikte Antalya’da kayıt dışı emlakçılık yapan Ukraynalı ve Rus sayısının tahminen 10 bine ulaştığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi: 

Bu kişiler yüzlerce kişilik WhatsApp gruplarıyla emlak piyasasını altüst etmeye devam ediyor. Hiçbir kayıtları yok ama kısa sürede Antalya emlak piyasasını kontrol eder hale geldiler. Biz o gruplara giremiyoruz çünkü bizi almıyorlar. Oda olarak 5 bin TL olarak belirlediğimiz bir kira onların portföyüne girince bir anda 12-15 bin TL’ye çıkıyor. Ev satışlarında da durum maalesef böyle. Evini satmak veya kiralamak isteyen kişiler yerli emlakçılar yerine bu kişilerle çalışıyor. Tabii bu durum piyasanın tamamını etkiliyor. Olan da Türk vatandaşına oluyor. Çünkü yabancı emlakçıların belirlediği fiyatlar üzerinden bir Türk vatandaşının ev kiralaması veya satın alması neredeyse imkansız.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!