banner2

Volkswagen'de sistem arızası : Birçok fabrikada üretim durduruldu

Alman otomotiv devi Volkswagen'in sisteminde meydana gelen bir arıza nedeniyle birçok fabrikada üretimin durdurulduğu açıklandı. Arızanın yalnızca Almanya ile sınırlı olmadığı, Avrupa'nın en büyük otomobil üreticisi Volkswagen'in diğer ülkelerdeki fabrikalarının da etkilendiği ifade ediliyor. Volkswagen'in ofislerindeki bilgisayarlarda, e-posta iletişimi gibi merkezi uygulamaların çalışmadığı da belirtiliyor.

Ekonomi 27.09.2023, 23:51 28.09.2023, 01:14
Abone ol
Volkswagen'de sistem arızası : Birçok fabrikada üretim durduruldu

Volkswagen'in bilgisayar sistemlerinde bir arıza meydana geldi. Bu arıza, şirketin Almanya'daki 4 araç fabrikasında üretimin askıya alınmasına neden oldu.

Arızanın kaynağı henüz bilinmiyor. Şirket sözcüsü, siber saldırı ihtimalini dışladığını ancak arızanın kaynağını araştırmak için kriz masası kurulduğunu bildirdi. Bu arıza, Volkswagen için önemli bir mali kayıp anlamına geliyor. Şirketin, üretime ara vermesi nedeniyle günlük 100 milyon euro'ya kadar kayıp yaşayabileceği tahmin ediliyor.

Alman Haber Ajansının (DPA) haberine göre, Volkswagen'in genel merkezi olan Wolfsburg'daki tesisinde, "bilgisayar sistemi ağında" bir kesinti tespit edildi.

Ağdaki kesinti, bugün öğle saatlerinden beri devam ederken, şirketin Almanya'daki 4 araç fabrikasında üretim askıya alındı.

Wolfsburg, Emden, Zwickau ve Osnabrück Kassel, Braunschweig ve Salzgitter'deki parça fabrikaları da söz konusu bilgisayar sistemindeki arızadan etkilendi.

Şirket Sözcüsü, Volkswagen Grubu'nun Porsche ve Audi markalarının da söz konusu sistem arızasından etkilendiğini aktararak, arızanın kaynağını araştırmak için kriz masası kurulduğunu bildirdi. Sözcü, siber saldırı ihtimalini de dışladı.

ARIZA, YALNIZCA ALMANYA İLE SINIRLI DEĞİL 

Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt'ın haberinde, söz konusu arızanın yalnızca Almanya ile sınırlı olmadığı, Avrupa'nın en büyük otomobil üreticisi Volkswagen'in diğer ülkelerdeki fabrikalarının da etkilendiği ifade edildi.

Volkswagen'in ofislerindeki bilgisayarlarda, e-posta iletişimi gibi merkezi uygulamaların çalışmadığı da haberde belirtildi.

TOYOTA'NIN DA ÜRETİM SİSTMİNDE ARIZA MEYDANA GELMİŞTİ 

Dünyanın en büyük otomobil satıcısı Toyota da ağustosta üretim sistemindeki bir arıza nedeniyle 4 tesisindeki 28 montaj bandında bütün operasyonları durdurmak zorunda kalmıştı.

Toyota, Japon tedarikçisi Kojima Industries'in bilgisayar sistemlerinin siber saldırıya uğramasının ardından Mart 2022'de tüm fabrikalarını kapatmak zorunda kalmıştı.

Toyota'nın 14 fabrikasındaki 28 üretim hattının tamamı etkilenmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!