banner2

Veliler tepki gösterdi, öğrenciler sevince boğuldu! Okullar haftada 4 güne mi düşüyor 

İngiltere'de pilot uygulamayla iş günlerinin 4 güne indirilmesi ve bundan verim alınması nedeniyle aynı sistemin okullarda da kullanılması gündeme geldi.

Ekonomi 31.10.2022, 17:49
Abone ol
Veliler tepki gösterdi, öğrenciler sevince boğuldu! Okullar haftada 4 güne mi düşüyor 

Mebpersonel'de yer alan bir habere göre, iş dünyasında uygulanan pilot uygulamanın bir benzeri okullara da getirilecek. Bu uygulama yeterli bulunursa okulların 4 güne indirilmesi gündeme gelecek.

Özellikle Avrupa’daki enerji krizi sonrası birçok şirket, haftada dört gün çalışma modeline geçebileceklerinin sinyalini vermişti. Avrupa genelinde birçok kuruluş ve uzman, bu sistem sayesinde daha fazla tasarruf sağlanabileceğini de açıklamıştı.

Tüm bu tasarruf önlemlerinin ortasında Avrupa’da bazı ülkeler, verilen bütçeleri yetersiz bulurken, okulları ‘haftada dört gün’e indirme planları gündeme geldi. İngiltere’de Okul ve Kolej Liderleri Derneği ASCL tarafından bir uyarı yayınlandı. 

“Artan maliyetler ve yetersiz destek nedeniyle İngiltere’de okulların yarısından fazlası personeli azaltmayı ve zaman çizelgelerini değiştirmeyi düşünüyor” ifadeleri kullanıldı.

YÜZDE 60'I BU KARARI DESTEKLİYOR

ASCL, fon kesintileri hakkında 630 okul müdürü ve okul sahibiyle görüştüklerini, yüzde 60’ından fazlası tasarruf için bir gün az eğitim vermeyi desteklediğini aktardı.

Haftada 4 günlük çalışma düzenini savunan kuruluşlar ve ekonomistler, düzeninin İngiltere’deki enerji krizine de yardımcı olabileceğini düşündüklerini vurgulamıştı. Şimdi ise okullarda benzer tartışmalar gündeme geldi. Bazı okulların, artan enerji fiyatları ile birlikte yılda 500 bin sterline varan ek masraflara maruz kaldığı belirtildi.

VELİLER 'İHANET' OLARAK NİTELEDİ

Ancak İngiliz basını, bu tartışmaların özellikle velilerin tepkisini çektiğini yazdı. Birçok velinin bu fikri ‘ihanet’ olarak gördüğü belirtilirken, Okul öğrencileri ve velileriyle ilgili bir kuruluş olan UsForThem bu planı ‘çocuklara ihanet’ olarak niteledi.  Bu kararın çocukların eğitimi için olumsuz sonuçları olabileceğini savundu.

Ülkede haziran ayında kâr amacı gütmeyen “4 Day Week Global” adlı kuruluşun başlattığı pilot uygulama kapsamında, 70 şirketten 3 bin 300 çalışanın, çalışma süreleri yüzde 20 oranında kısaltılmış ancak maaşlarında herhangi bir değişikliğe gitmemişti. Deneyin önümüzdeki ay sona ermesi ve sonuçların değerlendirilmesi bekleniyor.

BAŞARIYLA UYGULANMIŞTI

İzlanda’da da uzmanlar, geçen yıl yaptıkları araştırma ile, dünyanın şimdiye kadarki en büyük haftada 4 gün çalışma denemesinin büyük başarıyla sonuçlandığını duyurmuşlardı.

Öte yandan İngiltere’de ana muhalefetteki İşçi Partisi dahil farklı partilerden 45 milletvekili, 2020’de hükümeti haftada 4 gün çalışma önerisini incelemek için bir komisyon kurmaya çağıran önergeye imza atmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!