Vedat Bilgin'den son dakika asgari ücret açıklaması: 1-2 hafta içinde bitiririz

Son dakika haberleri... Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücretin tespitine ilişkin görüşmelerle ilgili, "Ben görüşmeleri ilk haftada bitirme kararındayım. Olur gibi görüyorum" dedi.

Ekonomi 23.11.2021, 10:00 23.11.2021, 10:16
Abone ol
Vedat Bilgin'den son dakika asgari ücret açıklaması: 1-2 hafta içinde bitiririz

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yaklaşık 8 milyon insanın merakla beklediği asgari ücret görüşmeleriyle ilgili konuştu.

Vedat Bilgin, asgari ücretle iglili şu bilgiyi verdi; "Aralık ayının sonunu bekleme niyetinde değiliz. Aralık ayının başında başlarız, 1-2 hafta içinde bitiririz. Bu defa erken bitirme eğilimindeyiz. Çünkü; taraflarla, sosyal ortaklarımızla görüşüyoruz. Onlarla bir uzlaşma noktasına doğru gidiyoruz. Araştırmamızın ilk verileri de onlarla uzlaşabileceğimiz yönünde."

"BÖLGESEL ASGARİ CÜRET OLMAZ"

Kabine Toplantısı sonrasında çalışmalara ilişkin bilgi veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, kademeli asgari ücret uygulamasının söz konusu olmadığını söyledi ve şu ifadeleri kullandı; "Yasalarımıza göre kademeli asgari ücret olmaz, bölgesel asgari ücret olmaz. İşletme büyüklüğüne göre asgari ücret olmaz. O doğrudan doğruya emeği koruyacak en düşük ücrettir ve Türkiye çapında uygulanır."

ANKET TAMAMLANMAK ÜZERE

Bakan Bilgin, işverenin yükünü hafifletmek için asgari ücrette vergi indiriminin söz konusu olabileceğini de anlattı. Asgari ücretin belirlenmesine yönelik tüm kesimlerin taleplerinin alındığı ilk anket çalışmasının ise tamamlanmak üzere olduğunu açıkladı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!