banner2

Vatandaş bayram edecek! ŞOK, Migros ve CarrefourSA'nın fiyat sabitleme kararına o marketler de katıldı

ŞOK Marketler ile başlayan ve CarrefourSA ve Migros ile devam eden 'ürün sabitleme' ve 'indirim' kararlarına diğer marketler de katıldı. Türkiye Perakendeciler Federasyonu enflasyonla mücadeleye indirimlerle karşılık vermek için toplantı yapma kararı aldı. Fahiş zamların son bulmasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın zincir marketlere yönelik uyarısı etkili oldu.

Ekonomi 05.01.2023, 11:11
Abone ol
Vatandaş bayram edecek! ŞOK, Migros ve CarrefourSA'nın fiyat sabitleme kararına o marketler de katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Biz hukuk devletiyiz. Soruşturmalar neticesinde gerekli adımları attık, atarız. Hazine Maliye ve Ticaret Bakanlıklarımız hassasiyetle takip ediyor. Bu noktada kontroller çok daha farklı uygulamalarla devam edecek. Çünkü para cezası demek ki bunları ıslah etmiyor. Para cezasının dışında atılacak adımları da ilk Kabine Toplantımızda inşallah masaya yatırırız ve oradan da bunların üzerine ayrıca gideriz. Değişik öneriler var. Bütün mesele yaptırımın çok daha ağır olması. Bu bunlara ürkütücü gelebilir. Bunu halletmek lazım." ifadeleriyle zincir marketlere yönelik bir uyarıda bulunmuştu.

Türkiye'nin en büyük zincir marketleri, fahiş fiyatlara karşı vatandaş tepkisinin ardından indirim dalgası başlattı. ŞOK'un ocak sonuna kadar binlerce üründe 'fiyatları sabitleme' kararının ardından CarrefourSA ve Migros da fiyat sabitleme ve ürünlere indirim uygulama kampanyası başlattı. 

Bu kampanyaya yerel marketlerin de katılmasıyla birlikte indirim tutarları yüzde 50'yi buldu.

3 BİNDEN FAZLA MARKALI ÜRÜNDE İNDİRİM

Yağ, çay, şeker, bakliyat, deterjan, çocuk bezi gibi en temel ihtiyaç ürünlerini içeren, markalı farklı 419 üründe fiyat sabitlemesine giden Migros'tan yapılan açıklamada ocak ayı boyunca 3.000'den fazla markalı üründe sürekli indirim uygulanacağı bilgisine yer verildi. Migros ayrıca 23 farklı ürün ailesindeki tüm ürünleri kapsayacak şekilde yüzde 25'ten 50'ye varan indirimler sunuyor.

1 AY DEĞİL YIL BOYUNCA SÜRECEK

CarrefourSA da ocak ayında gıda ve gıda dışı ürün kategorilerinde birçok üründe yüzde 20'den 40'a varan indirim uygulayacağını açıkladı. Yapılan açıklamada "85 milyon için 'Doğrusu CarrefourSA'da diyerek sadece 1 ay değil yıl boyunca farklı kampanyalarla müşterilerimize doğru ürünü doğru fiyatlarla sunmaya devam edeceğiz" denildi.

A101 de birçok grupta en ucuz üründen daha ucuza satma politikası uyguladığını belirterek, "Bir market fiyatı sabitlerse, aynı ürün bizde varsa, onun altına satarız" açıklamasını yaptı.

600 ÜRÜNDE PİYASANIN EN UCUZ MARKETİ OLMA HEDEFİ

Tarım Kredi Kooperatifleri'nin (TTK) ülke genelindeki 2.170 hizmet noktasında 600 temel üründe indirim uygulaması geçtiğimiz yılın son günlerinde başlatılmıştı. "600 üründe piyasanın en ucuz marketi olma" iddiasındaki kampanyanın 4 ay süreceğini söyleyen TKK Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Bademli ise "Sektör oyuncuları olarak zamda değil indirimde yarışmamız lazım. Bugün kurdaki stabilite ve diğer faktörlere baktığımız zaman, zam yapmayı gerektiren bir gerekçe göremiyoruz" dedi.

TÜRKİYE PERAKENDECİLER FEDERASYONU 'İNDİRİM' İÇİN TOPLANIYOR

Sabah'ın haberine göre, Türkiye Perakendeciler Federasyonu İstanbul Başkanı Faruk Güzeldere de Erzurum'da bugün toplantı yaparak konuyu masaya yatıracaklarını söyledi. 5.500 civarında marketi temsil ettiklerini belirten Güzeldere, bakliyat, un, makarna, temizlik malzemeleri ve hijyenik ürünler kategorilerinde indirimi gündemlerine alacaklarını vurguladı.

Perakende sektöründe rekabetin kendiliğinden gelişen bir refleks olduğunu söyleyen Onur Market Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Tüfekçi de yeni yıla büyük bir indirim kampanyası ile gittiklerini duyurdu. İstanbul, Trakya Bölgesi ve Bursa'da bulunan 160 şubelerinde 4 bin üründe barkodlu üründe indirime gittikleri bilgisini veren Tüfekçi, "Biz politika olarak indirimli her zaman gündemimizde tutan bir kurumuz. Ocak ayında da belirlediğimiz ürün gruplarında yüzde 5 ila 40 arasında değişen oranlarda indirim yapacağız" değerlendirmesini yaptı.

ENFLASYONUN SÜREKLİ GERİLEMESİ HEDEFLENİYOR

İTO Perakende Komitesi Başkanı ve Happy Center CEO'su Yavuz Altun, zincir marketler olarak fiyatlarda indirime gittiklerini duyurdu. Altun, yeni yılla birlikte enflasyonun hızla geriye gitmesini beklediklerini söyledi. Aynı zamanda İstanbul Ticaret Odası Perakende Komitesi Başkanı ve Meclis Üyesi de olan Altun, "Enflasyondaki düşüşe paralel olarak perakende fiyatlar da düşecek. Zincir marketlerle görüştüm, hepsi fiyatlarda indirime gideceğini teyit etti. Sektör olarak halkımıza verebileceğimizi tüm desteği sunacağız" dedi.

Happy Center Marketleri olarak da gıda ve gıda dışı ürünlerde indirime gittiklerini belirten Altun, şunları kaydetti:

"Yeni yılla birlikte gıda ve gıda dışı ürünlerde etiket fiyatlarını yüzde 10 ila 20 arasında düşürdük. Et ve süt ürünlerinde ise arza bağlı olarak ilerleyen süreçte indirim yapabiliriz. Enflasyonist etki azaldıkça başta gıda olmak üzere bütün ürünlere bu indirimleri yansıtmak istiyoruz."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!