banner2

Vadesi geçmiş vergi borçları için yeni düzenleme Resmi Gazete'de yayımlandı

Vadesi geçmiş borçlar için yeni düzenleme Resmi Gazete'de yayımlandı. 'Muhasebat Genel Müdürlüğü Genel Tebliği' göre; hak sahiplerinin vadesi geçmiş vergi borçları, ödemenin tamamı beklenilmeksizin, merkezi yönetim kapsamındaki kamu idarelerinden olan alacaklarından mahsup edilebilecek.

Ekonomi 05.03.2022, 14:25 05.03.2022, 14:26
Abone ol
Vadesi geçmiş vergi borçları için yeni düzenleme Resmi Gazete'de yayımlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın ödeme belgelerinde vadesi geçmiş vergi borçları ile yasal tevkifat ve diğer kesintilerin mahsubuna ilişkin  yayımlanarak yürürlüğe girdi.

MAHSUBEN ÖDEME GERÇEKLEŞTİRİLEBİLECEK

Buna göre, hak sahibine ait hak edişin tamamına ilişkin ödeme süreci tamamlanıncaya kadar, hak sahibinin vadesi geçmiş vergi borcunu ve diğer kesintilerini karşılayacak tutara kadar olan kısmı için ödeme emri belgesi düzenlenerek mahsuben ödeme gerçekleştirilebilecek.

Bu kapsamdaki ödemelere ilişkin işlemlerin elektronik ortamda yürütülmesine ilişkin usul ve esaslar Bakanlıkça belirlenecek. Bakanlık ayrıca tebliğ kapsamındaki işlemlerde kamu idareleri ve ödeme türleri itibarıyla farklı uygulamalar belirlemeye yetkili olacak.

MAĞDURİYETLER ÖNLENMİŞ OLACAK

Uygulama ile hem kamu alacağı hızlı bir şekilde mahsuben tahsil edilmiş olacak hem de hak sahiplerinin, ödemelerin tamamını beklemelerinden kaynaklanan gecikme nedeniyle, verginin zamanında ödenmemesinden kaynaklı olarak faiz gibi yükler altına girmeleri ve vergi borcu nedeniyle kamu ihalelerine katılamamaları gibi mağduriyetleri önlenmiş olacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!