Uzmanlardan anne ve babaları kahreden uyarı! 'Bu tarihten sonra çocuk maması bulmak imkansız olacak!'

Ayçiçek yağı, şeker ve unda yaşanan sıkıntıların ardından bu sefer Amerika Birleşik Devletleri'nde mama kıtlığı baş gösterdi. İşte ayrıntılar...

Ekonomi 09.05.2022, 16:10 09.05.2022, 17:00
Abone ol
Uzmanlardan anne ve babaları kahreden uyarı! 'Bu tarihten sonra çocuk maması bulmak imkansız olacak!'

Ayçiçek yağı, şeker ve unda yaşanan sorunların ardından Amerika Birleşik Devletleri'ndeki marketlerde bebek maması bulmak zorlaştı. İşte detaylar...

Ülkede bebek mamalarının stokta kalmama oranı, 2021'in ilk yarısında yüzde 2 ile yüzde 8 arasında değişiyordu. Bu oran, Kasım 2021 ile 2022 arasında yüzde 31'e ve son olarak yüzde 40 düzeyine yükseldi.

Iowa, Güney Dakota, Kuzey Dakota, Missouri, Teksas ve Tennessee eyaletlerinde bebek mamalarının yarısından fazlası, 24 Nisan'dan itibaren hafta boyunca satılarak tükendi. CNN International'ın haberine göre, yedi eyalette nisan ayı başlarında bebek maması ürünlerinin yüzde 40-50'si stoklarda tükendi. Şimdi ise 26 eyalet, arz ile mücadele ediyor.

Datasembly CEO'su Ben Reich şu ifadeleri kullandı;

"Bu problem; tedarik zinciri sorunları, ürün geri çağırma ve tarihi enflasyonla daha da karmaşık hale geldi. Ne yazık ki, benzeri görülmemiş miktarda oynaklık göz önüne alındığında, bebek mamasının pazardaki en çok etkilenen ürünlerden biri olmaya devam etmesini bekliyoruz" 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!