banner2

Uzman isim yapılanları tek tek anlattı! İşte ulaşımda gelinen son nokta...

Türkiye trafik kazalarında trafik terörüne her yıl binlerce kurban verdi. Kazalarda mevcut karayolu ağırlıklı ulaşım altyapısının da azımsanmayacak bir payı bulunuyor. Ülkemizde özellikle 1950'lerden sonra izlenen yanlış ulaştırma politikaları bu alandaki olumsuzluk arın yaşanamasın neden oldu. Ancak 2002’den sonra ulaştırma politikalarının değişmesiyle trafikte yeni bir dönem başladı. Peki Türkiye kara ulaşımında nereden nereye geldi? Ulaşımda Türkiye 20 yılda neler yaptı? Yapılan tüm projeleri Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı değerlendirdi.

Ekonomi 30.03.2023, 12:41 30.03.2023, 13:44
Abone ol
Uzman isim yapılanları tek tek anlattı! İşte ulaşımda gelinen son nokta...

Türkiye 2002 yılına kadar trafik canavarı ile mücadele etti. Kalitesiz yollar plansız ulaştırma politikaları bunu üstüne insan faktörü de eklenince kazalar vatandaşlara hem maddi hem manevi zararlar vermeye başladı. Ölümlü kaza haberleri neredeyse her gün gelmeye başladı. 

ULAŞTIRMADA YENİ BİR YOL ÇİZİLDİ

Ancak 2002 yılında AK Parti'nin iktidara gelmesi Cumhurbaşaknı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakan olmasıyla trafikte  bir döneme girildi. Ulaştırmada yeni bir yol çizildi. Geçen 21 yılda dünyanın gıpta ile baktığı mega projeler hayata geçirilerek altyapı ve üstyapısıyla ulaşımda Türkiye çağ atladı. 2002 sonrası değişen kara ulaşım stratejisini Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı tek tek  anlattı.

"20 YILDA MUAZZAM ESRLER YAPILDI"

Mustafa Ilıcalı'nın açıklamaları şu şekilde; "Trafik kazalarında kurallara uymayan sürücünün payı yüzde 90'dır ama yollarımız yükse standartta olursa sürücü yaptığı hataları affediyor. Bunlara affedici yol diyoruz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde son 20 yılda muazzam eserler ortaya çıktı. 183 milyar dolarlık ulaşım yatırımı yapıldı. Bu paranın 112 milyar doları karayollarına yapılmış. AK Parti 2002'de iktidara geldiğinde bölünmüş yol 6 bin km bugün ise 29 bine dayanmış durumda. Neredeyse 5 kat artmış durumda.

"ÖLÜMLÜ KAZALAR YÜZDE 75 AZALDI"

Bu yatırım sayesinde ulaşım hızı 40 km'den 88 km'ye çıkmış durumda. Ölümlü kazalarda yapılan işlemler sayesinde yüzde 70-75 azalma söz konusu. Recep Tayyip Erdoğan sadece bugünü değil yarını planlamış. 2023-2035 yıllarında koyulmuş bir hedef var. Burada 8 bin 500 km'den fazla ortaya konan bir hedef var. Kara yolu lojistik kılcal damarı. Bunlar olmadan lojistik olmaz. 2053 hedefine göre bölünmüş yolu olmayan il ve ilçe kalmayacak. Bunlar hesaplanmış plan ve proje halinde. Bunların devam etmesi için 14 Mayıs seçimlerini ben çok önemsiyorum.

"ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ PROJESİ İLE BİR RİNG OLUŞTURULUYOR"

Türkiye'nin sadece 2 köprüsü. Ulaştırma bekletme stratejisi medeniyle ekonomik olarak büyük kayıplar yaşıyorduk. Son 20 yılda Marmaray ilave oldu. Avrasya Tüneli yapıldı, 3 katlı İstanbul Tüneli'nin etüt çalışmaları devam ediyor. Marmaray'ı günde 650 bin kişi kullanıyor. İstanbul ulaşımının yüzde 10'unu karşılıyor. Çanakkale Köprüsü projesi ile bir ring oluşturuluyor. İzmir Otoyolu, Kuzey Marmara Otoyolu projeleri ile bölge cazibe merkezi haline geldi. Yapılan yatırımları iyi anlamak lazım 1 liralık yatırım ekonomiye 10 liralık katkı sağlıyor.

"YAP-İŞLET-DEVRET MÜTHİŞ BİR MODEL"

Benim alanım olduğu için bunu iyi bilen çalışan ve öğrencilerle derste paylaşan biri olarak bunu söylüyorum. Yap-İşlet-Devret müthiş bir model.  Yatırımcının proje ile ilgilenmesi için fizibil olması kazım aynı zamanda size güvenmesi lazım. Siyasi bir istikrarı görmesi gerekir. 20 yıl öncesinde koalisyonlar 1,5 yıl sürüyor böyle bir durum söz konusu bile olmaz."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!