banner2

Uzman isim resmen açıkladı! Ayçiçek yağına rekor zam geliyor

Rusya Ukrayna savaşının endişe verici seviyelere ulaşmasıyla birlikte buğday fiyatlarının da artması bekleniyor. Ziraat Mühendisleri, bölgeden ithalatın azalması ve ürünlerin zamlanması durumunda ayçiçek yağına zam gelebileceği uyarısında bulundu.

Ekonomi 01.03.2022, 11:35 01.03.2022, 11:36
Abone ol
Uzman isim resmen açıkladı! Ayçiçek yağına rekor zam geliyor

Ziraat Mühendisi Faik Toy, ayçiçek yağındaki olası zamlara ilişkin şu ifadelerde bulundu. 

Toy, "34 yıl önce 20,5 milyon ton olan buğday üretimimiz halen 20,5 milyon ton. Çünkü çiftçinin zararı düşünülmeden hep yurt dışından ithalat yolu seçildi" diyor.

Arpa açısından da benzer bir tablonun bulunduğunu söyleyen Toy, "Toprak Mahsulleri Ofisi, tonu 4 bin 500 liradan 255 bin ton arpa ithal etti. TMO'nun yerli üretim yapan çiftçiye açıkladığı ton fiyatı ise 1750 lira" diyor ve ekliyor:

"Bugün geldiğimiz noktada arpa fiyatları, iç piyasada borsalarda 3 bin 800 TL oldu. TMO ise 4 bin 500 TL'ye, 255 bin ton arpa ithal etti. İki gündeki dolardaki artış, o arpanın tonun maliyetini 4 bin 750 TL'ye çıkarmış oldu.

'DEPOLARDA 1 AYLIK YAĞ KALMIŞ DURUMDA'

Gıda sektörünün verdiği bilgiye göre, depolarda 1 aylık yağ kalmış durumda. Zaten ithal ayçiçek ham yağ fiyatı 1.400 dolardı, bu şimdi hemen 1.500 doları buldu.

"on başına 100 dolar artış çok önemli bir rakam. Bu da içerideki fiyatlara yansıyacak. Depolarda bir aylık yağ kalması da yakın zamanda yansıyacağına işaret ediyor."

Suiçmez de Türkiye'yi ayçiçek yağı konusunda "ciddi bir tehlikenin" beklediğini söylüyor:

"Kendi kendimize yeterliliğimizin yüzde 70'lerde olduğu ayçiçeğini de biz Rusya ve Ukrayna'dan alıyoruz. Bu ürünleri ya alamayız ya da daha yüksek fiyatla başka ülkelerden ya da yine Rusya ve Ukrayna'dan alabiliriz."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!