banner2

Uzman isim Kasım ayını işaret etti!! İkinci el arabada büyük düşüş

Pandemi sonrası otomobil fiyatlarındaki yükseliş yavaşlarken, son dönemde fiyatlarda az da olsa düşüşler yaşandı. Buna rağmen ikinci el otomobil piyasası sessizliğe büründü. Sektör uzmanları ise kasım ayını işaret ederek önemli uyarılarda bulundu.

Ekonomi 06.10.2022, 11:56
Abone ol
Uzman isim Kasım ayını işaret etti!! İkinci el arabada büyük düşüş

Oto galericiler sektörde uzun süredir yaşanan sessizliği dönemsel olarak değerlendirirken belli başlı sebepler üzerinde fikir birliğine varıyor. 

HER SENE BU DÖNEM DURGUNLUK OLUYOR 

Oto galerici Yavuz Çiftçi, 'Okulların açıldığı dönemde her sene bu aylarda durgunluk oluyor. Bunun yanında alıcıların ÖTV’de düşüş beklentisi var, vatandaşlar otomobilde fiyatların düşmesini bekliyor. Otomobil alırken kredi kullanımı aracın kasko bedelinin yarısına kadar sınırlandırılmıştı, araç alıcılarını olumsuz etkileyen bir durum. Fiyatlar yüzde 10-15 civarında düştü. Fiyatlar düşmesine rağmen satışlarda durgunluk sürüyor' dedi.

KASIM AYINDA TEKRAR HAREKETLENME BAŞLAR 

Genel olarak otomobil piyasasında daralma yaşandığını ifade eden Çiftçi, "Sıfır otomobillerde Ağustos ayından sonra bir daralma yaşandı. Avrupa’daki rakamlara bakarsak orada da daralma yaşandı. Çip krizi ve tedarik sorunu nedeniyle otomobil üreticileri de daralma yaşadı. Bu durum piyasalara yansıyor. Tedarik sorunu uzun süredir devam ediyor, piyasaların durgun olmasının sebepleri bunlar" diye konuştu.
 
Otomobilde piyasaların tekrar hareketleneceğini ifade eden Çiftçi, "Otomobil bir ihtiyaçtır, çeşitli etkenlerden dolayı alıcılar beklese bile tekrar alım ihtiyacı olacaktır. Piyasalar sürekli durgun olmayacaktır, önümüzdeki ay tekrar hareketlenmesini bekliyorum" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!