banner2

Ursula von der Leyen: AB Rusya'dan sonra Çin'e bağımlı olmamalı

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, 'Kuzey Akım boru hatlarına yönelik sabotaj eylemleri, kritik altyapımızın ne kadar savunmasız olduğunu göstermiştir.' dedi. Avrupa'nın nadir toprak elementlerine olan talebinin 2030 yılına kadar 5 kat artacağını söyleyen von der Leyen Çin'e bağımlı olmamaları gerektiğine dikkat çekti. Toprak elementleri bakımından Çin dünyadaki en büyük rezervlere sahipken ikinci sırada ise Türkiye yer alıyor.

Ekonomi 10.10.2022, 16:56 10.10.2022, 18:11
Abone ol
Ursula von der Leyen: AB Rusya'dan sonra Çin'e bağımlı olmamalı

Avrupa'nın fiziksel altyapısına ilişkin değerlendirmelerde bulunan von der Leyen, "Kuzey Akım boru hatlarına yönelik sabotaj eylemleri, kritik altyapımızın ne kadar savunmasız olduğunu göstermiştir." dedi.

Von der Leyen, boru hatları ve su altı kablolarının Avrupa'yı dünyaya bağladığını hatırlattı ve "Bunlar, finansal piyasaların ve küresel ticaretin can damarlarıdır." dedi.

Deniz altındaki fiber optik kabloların küresel internet trafiğinin yüzde 99'unu taşıdığını söyleyen von der Leyen şu şekilde konuştu:

Modern Avrupa tarihinde ilk kez bu altyapı hedef haline geldi. Dünya ekonomisinin can damarlarını daha iyi korumamız gerekiyor.

Von der Leyen, kritik altyapıya yönelik saldırılara karşı daha iyi hazırlık yapmaları gerektiğine işaret etti.

'ALTYAPIMIZA STRES TESTİ YAPMALIYIZ'

Von der Leyen, 'Altyapımıza stres testi yapmalıyız' dedi ve altyapının zayıf noktalarını ve alınacak tedbirleri belirlemeleri gerektiğini belirtti. Von der Leyen, enerji, dijital ve elektrik altyapısı gibi diğer yüksek riskli sektörlerde stres testleri yapmak için üye ülkelerle birlikte çalışacaklarını söyledi.

'AVRUPA'NIN NADİR TOPRAK ELEMENTLERİNE TALEBİ 5 KAT ARTACAK'

Avrupa'nın güneş ve rüzgar gibi çeşitli yenilenebilir kaynaklardan ürettiği her kilovatsaat elektriğin iklim ve enerji bağımsızlığı için olumlu olduğunu ifade eden von der Leyen, yenilenebilir kaynakların genellikle kıt ham maddelere bağlı olduğunu vurguladı.

"Avrupa'nın nadir toprak elementlerine olan talebi 2030 yılına kadar 5 kat artacak" diyen von der Leyen, Çin'in nadir toprak elementi pazarına hakim olduğunu söyledi.

'ÇİN İLE BAĞIMLILIĞA DÜŞMEKTEN KAÇINMALIYIZ'

Von der Leyen, petrol ve gazda Rusya'ya olan bağımlılığın bir benzerinin nadir toprak elementlerinde Çin'le yaşanmaması gerektiğine işaret ederek, "Çin'le aynı bağımlılığa düşmekten kaçınmalıyız." dedi. Bu nedenle "Avrupa Kritik Hammaddeler Yasası" üzerinde çalıştıklarını bildiren von der Leyen, bu alandaki tedarik zincirlerini güvenilir ortaklarla çeşitlendirmeyi planladıklarını kaydetti.

EN BÜYÜK İKİNCİ REZERV TÜRKİYE'DE

Haber7'nin aktardığına göre Temmuz ayı başında Eskişehir Beylikova’da 694 milyon tonluk nadir toprak elementleri rezervi bulundu. Bu rezerv dünyada Çin’in 800 milyon tonluk rezervinin ardından ikinci en büyük rezerv olarak kayıtlara geçti.

TÜRKİYE'NİN KAPISINI ÇALACAKLAR

Nadir toprak elementleri, fiber optikten uydu haberleşmesine, akıllı füzelerden yakıt hücrelerine kadar 20’den fazla alanda kullanılıyor. Tedarik zincirini çeşitlendirmeyi düşünen Avrupa'nın rezervlerin çıkarılması ile beraber Türkiye'nin kapısını çalması bekleniyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!