banner2

Ünlü kuyumcu pişman olmayın dedi ve uyardı: O seviyeye ulaşacak

Altında yükseliş devam ederken Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş'ten yatırımcılara kritik uyarılar geldi. Memiş, 2023 yılı için tahminlerini sıralarken, 100 bin TL'si olan bir vatandaşın yatırım yaparken nelere dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Ekonomi 25.01.2023, 11:25
Abone ol
Ünlü kuyumcu pişman olmayın dedi ve uyardı: O seviyeye ulaşacak

İslam Memiş'ten 2023 yılı için çok çarpıcı gram altın, ons altın, gram gümüş ve ons gümüş tahminleri geldi. 2023 yılı için 'gümüşün yılı' diyen Memiş, 100 bin lira üzerinden verdiği bir örnekle de yatırımların ne şekilde yapılabileceğine dair değerlendirme yaptı.

1450 TL'LERİ KONUŞACAĞIZ 

Memiş açıklamasında şu sözlere yer verdi: 

Biz orta vadede ons altında 2000 dolar üzerinde ataklar bekliyoruz bu da gram altının 1200-1280'li rakamları konuşacağımı, devamında 1450 lira seviyelerini konuşabileceğimizi bekliyorum. Biz yatırımcısına sık sık şu uyarılarda bulunuyoruz. Risklerinizi mutlak dağıtın. 2023, 2022'ye göre çok daha belirsiz olacak. Riskleri dağıtmak çok önemli. 100 bin lira paranız varsa tamamıyla altın almaktansa gümüşün getirisinden de yararlanmak gerekiyor. 2022'de gram altın yüzde 43 kazandırdı, gümüş gramı yüzde 45 kazandırdı. Gümüşün bu yıl altından daha fazla getirisi olacağını düşünüyorum. Birkaç ay sonra 1200, 1300'lü rakamları gördükten sonra gram altında daha fazla pişmanlık yaşayacaksınız. Şu anda da gümüş var. Sepetinize koyabilirsiniz.

2023 GÜMÜŞ YILI OLACAK 

Diğer yandan yatırım tavsiyelerine devam eden Memiş, gümüşün de katkısının çok olacağını belirterek şu sözleri kaydetti: 

Altın tarafındaki hikaye belli. Yatırım aracı ama gümüşün hikayesi bambaşka. Fiziki olarak gümüşe ihtiyaç var. Sağlık sektöründe, bilişim sektöründe kullanılıyor. Bankaya giden vatandaşlarımız altın hesabı açar gibi de gümüş hesabı açabiliyorlar. Veya Kapalıçarşı'da alıp satabiliyorlar. Gümüşle ilgili çalışmalarımda, Hazine ve Maliye Bakanımıza da izah ettim. Bundan sonraki süreçte sisteme dahil edildikten sonra biraz daha ön plana çıkacaklarını düşünüyorum gümüş yatırımcılarının. Ons gümüş 26, 32 ve 40 dolar, gram gümüş tarafında ise 20 lira seviyesi hedef olmak suretiyle, 16 lira kırıldıktan sonra yıllık bazda yukarı yönlü hareketliliğini sürdürebilir. 2023 yılının gümüş yılı olacağını söyleyebilirim.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!