banner2

Ünlü ekonomistten piyasaları sallayan altın yorumu! İflaslar domino etkisi yaratacak! Altın ve dolar...

ABD'de bankaları ardı ardına iflas etmesinin ardından altın fiyatları resmen uçuşa geçti. Birçok yatırımcı ise güvenli liman olan altına yatırım yapmaya başladı. Ünlü ekonomist ise altın fiyatları hakkında kritik uyarılarda bulundu. İşte detaylar...

Ekonomi 14.03.2023, 10:56
Abone ol
Ünlü ekonomistten piyasaları sallayan altın yorumu! İflaslar domino etkisi yaratacak! Altın ve dolar...

Altın fiyatlarında yaşanan yükseliş yatırımcıların dikkatini çekiyor. ABD'de bankaların ardı ardına iflas etmesi sonrası yükselişe geçen altın fiyatları yatırımcıların dikkatini çekti. 

Ekonomist Hikmet Baydar ise konuya ilişkin açıklamasında şu sözlere yer verdi: 

Bankalar arasında birbirlerine günlük borç alıp verme durumları var. Buna depo deniyor. Şimdi bu bankalar günlük ellerinde biriken parayı birbirlerine günlük borç verirler.Bu günlük verdikleri para limiti yönetim kurulu kararı ile belirlenir. O limitler çerçevesinde kimseye sormadan Hazine birimi tarafından bankanın talep ettiği rakama kadar para verilir. Bu rakamlar milyon dolar ve katları olan rakamlardır.

İFLASLAR DOMİNO ETKİSİ YARATABİLİR 

İflasların domino etkisi yapabileceğinden bahsediliyor. Bankalar birbirlerine borç para verdiği için batan banka nereden borç aldıysa o parayı geri ödeyemez. Diyelim ki 150 milyon dolar borç aldı, o borcu kimlerden aldıysa artık geri ödeme imkânı kalmıyor.

Bunun yanında Avrupa ve ABD bankacılık, finans sistemi nedense hem 0 riskmiş gibi kabul edilir. Halbuki tarihe baktığımız zaman ABD’de bir sürü banka batıyor ama bu hiç medyada dillendirilmiyor bile.

Dolayısıyla banka batma hadiselerinde rakamlar büyüdükçe kurtarma telaşına düşüldü. İngiltere’de Almanya’da oradaki şubelerin yükümlülükleri bir başka banka tarafından satın alındı. HSBC alım yaptı. Bunun nedeni domino etkisinin İngiltere ve Almanya’ya sıçramasını engellemektir.

Silikon Vadisi Bankası’nın iflası diğer bankalardan ne kadar borç para aldığı ile ilgilidir. Büyüklük ne kadar artarsa bu ekonomiyi o kadar etkileyecek.

Şu an Fed de devreye girmiş vaziyette ve bankalarla ilgili kurtarma çalışması yapıyor.

BANKLAR TAHVİLLERE ZARAR YAZIYOR 

Güçlü mevduat çıkışı durumunda hiçbir bankanın ayakta kalma şansı yoktur. Bu bankalar ellerindeki tahvil portföylerinde ciddi zarar yazdı. ABD’de faizler sürekli artıyor. Bu da tuttukları tahvil portföyünden de zarar etmelerine yol açıyor.

Bunun için İngiltere ve Almanya’da paniği bastıracak tarzda açıklamalar geliyor. Ancak ben bunu ciddiye almıyorum. Aksine korkulan bir ağızla açıklama yapıldığını düşünüyorum.

Kısacası zaten dünyada ABD’nin izlemiş olduğu politikalardan dolayı dolardan bir kaçış durumu söz konusu olduğundan (altına yapılan yatırım, dolardan çıkış anlamındadır, kripto paraya giden para, değerli metallere giden para dolardan çıkış anlamındadır. Ülkelerin swap anlaşmaları doların alternatifini getirme çabasıdır) bunların hep bir sebebi var. ABD’nin doları yaptırım aracı olarak kullanıyor olmasıdır.

İLK DEFA DÜŞÜŞ OLDU 

Bunun yanında ABD’de likiditede de ilk defa düşüş oldu. Bu da ciddi şekilde piyasanın likidite çekeceğinin ilk sinyalleridir.

Yakında özellikle gelişmekte olan ülkelerde krizler nedeniyle taahhütlerini yerine getirememe riski son derece arttı. Batan bankaların domino etkisi nedeniyle global ekonomiye ciddi zarar verme potansiyeli de artmıştır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!