banner2

Ünlü ekonomistten milyonlara çağrı! Hiç beklemeden alın yüzde 100 kazandırdı 

Beykent Üniversitesi’nden Ekonomist Prof. Dr. Volkan Öngel, yatırım araçlarının performansına ilişkin açıklama yaptı. Öngel, altının 1 yıllık süre içerisinde yüzde 100 getiri sağladığını açıkladı.

Ekonomi 08.08.2022, 12:00
Abone ol
Ünlü ekonomistten milyonlara çağrı! Hiç beklemeden alın yüzde 100 kazandırdı 

Ekonomist Prof. Dr. Volkan Öngel, güncel ekonomi verilerine ilişkin birtakım açıklamalarda bulundu. Öngel, ayrıca ÖTV indirimi yapılmasının önümüzdeki süreçte uzak bir ihtimal olduğunu söyledi.

İKİNCİ EL ARAÇ SATAN KİŞİLERİN SAYISI ARTTI

Prof. Dr. Volkan Öngel, konuya ilişkin şöyle konuştu:

“2022 yılı Temmuz ayı itibari ile son yılların en yüksek seviyesi olan yüzde 79,60’a ulaşan enflasyon ve döviz piyasasındaki gelişmeler kişileri varlıklarını korumak telaşı ile yeni yöntemler bulmaya yöneltti.

Bu yöntemlerden bazıları gayrimenkul ve arazi satın alımı yapmak ya da “0” km otomobil alıp fiyatının yükselmesi sonrası 2. elde satmak şeklinde gerçekleşmekte.

Fakat diğer yandan TUİK rakamları Ocak-Haziran 2022 yılında pazarın yüzde 35’e yakın yukarı yönlü bir değişim ile haberlerden farklı bir tablo olduğunu göstermekte. İkinci el piyasasında da rakamlar benzer şekilde. Söz konusu rakamlar ve içerisinde bulunduğumuz ekonomik konjonktür göz önüne alındığında hem vergi geliri kaybına yol açacak hem de ithal araç talebini arttırarak cari denge ve kur üzerinde olumsuz etki oluşturacak bir ÖTV indiriminin yapılması uzak ihtimal olarak gözükmekte. Enflasyonist etkilerde göz önüne alındığında bu şekilde harcama arttırıcı bir politika için konjonktür uygun gözükmemekte.

"ALTININ 1 YILLIK GETİRİSİ YÜZDE YÜZDEN FAZLA"

Özellikle enflasyonist baskılar ve resesyon endişelerinin ön planda olduğu bugünlerde BIST tarafındaki ralli merak uyandırmış durumda. Fakat gerek son dönemdeki yükseliş gerekse de resesyon beklentileri orta vadede borsa için bir miktar yatay seyri beraberinde getirecek gibi duruyor. Uzun zaman Türk yatırımcıların da büyük ilgisini çeken fakat 2022’de büyük hayal kırıklığı olan kripto para piyasasında ise bir miktar toparlanma sinyalleri mevcut. Yine de kripto para piyasası içerisinde büyük riskler barındırdığından portföy içerisinde ki payın yüzde 5-10 seviyesini geçmemesi önemli olacaktır.

Mevcut koşullarda en iyi yatırım aracı yine güvenli liman olan altın ve gümüş olacak gibi gözükmekte. Altının son 1 yıldaki getirisi TL bazında yüzde yüzden fazla olmuş durumda (9 Ağustos 2021’de 484 TL) ve bugüne 1024 TL seviyelerinden başlayan gram altın için dünya ekonomisindeki resesyon ihtimalinin güçlenmesi ile birlikte daha parlak günler uzak olmayacaktır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!