Ünlü ekonomist dolar alanları uyardı! Sakın almayın! Yıl sonuna kadar doların kaç lira olacağını açıkladı

Altın ve Para Piyasaları uzmanı İslam Memiş, yatırım aracı olarak dolar alanları uyardı. Memiş, "Doların bir yatırım aracı olduğunu da düşünmüyorum. Parite dip seviyelerde olduğu için dolardan daha fazla kazandıran yabancı para birimleri olacağını düşünüyorum" dedi. Altın, dolar ve gümüş almak isteyen yatırımcılara tavsiyelerde bulunan İslam Memiş, "Dolar 17-18 arasında dolarda devam bekliyorum. Ağustos'ta geriye doğru bir hareket bekliyorum" dedi. Gram altın almak isteyen yatırımcıya ise Memiş, 950 liranın altında gram altın almanın mümkün olmayacağını ifade etmiştim, yine aynı öngörüm devam ediyor. Bir sonraki atakta 1050, sonra 1200 yıl sonuna kadar da 1400 lira seviyelerini bekliyor olacağım. Bence hemen gram altın alacağım yerine biraz daha doların düşmesi beklemek mantıklı" diyerek tavsiyelerde bulundu.

Ekonomi 30.07.2022, 19:55 30.07.2022, 20:20
Abone ol
Ünlü ekonomist dolar alanları uyardı! Sakın almayın! Yıl sonuna kadar doların kaç lira olacağını açıkladı

Altın ve Para Piyasaları uzmanı İslam MemişAltın, gümüş, dolar, euroda vatandaş ve yatırımcıları nelerin beklediğine ilişkin tespitlerde bulundu.

DOLARIN İYİ BİR YATIRIM ARACI OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM 

Ekonomi piyasalarındaki hareketliliğin olduğu şu dönemlerde tavsiyelerde bulunan İslam Memiş, dolar almak isteyen yatırımcılya uyarılarda bulunarak "Dolar 17-18 arasında dolarda devam bekliyorum. Ağustos'ta geriye doğru bir hareket bekliyorum. Müdahale yine gelebilir ama yılın son çeyreği ayrı bir süreç onu sonra yorumlarız. Yıl sonu için 20-21 lira gibi bir öngörüm var. Şu anki 17-18 liranın uygun bir yatırım seviyesi olduğunu düşünmüyorum. Doların bir yatırım aracı olduğunu da düşünmüyorum. Parite dip seviyelerde olduğu için dolardan daha fazla kazandıran yabancı para birimleri olacağını düşünüyorum." diye konuştu. 

GÜMÜŞÜN ONS FİYATI ALTINI KURTARACAK 

Gümüşün, altın gibi manipüle edilmiş bir emtia olduğunun altını çizen İslam Memiş, "Gümüş yine altın gibi manipüle edilmiş baskılanmış değerli bir emtia. Bu kadar yüksek enflasyonun karşısında altın ve gümüşün baskılanması mantıkla açıklanamaz. Ancak merkez bankaları enflasyonla mücadele için baskılıyor. Ons gümüş ve dolar kurundaki seviyelere bakınca yılın son çeyreğinde gram gümüşün de hızlı yükselişlerine neden olacaktır. Yıl sonuna kadar gümüşün ons fiyatında 10 dolarlık bir atak bekliyorum. Yani gümüşün ons fiyatı, gram altını kurtaracak. Gümüşün ons fiyatı, altına kıyasla rasyodan kaynaklı pozitif ayrıştığını gözlemliyoruz. Ne kadar çok baskılanmış enstrüman varsa patlaması çok hızlı oluyor. Sabır isteyen bir emtia süreç ama sonuca baktığımızda herkes sepetimde mutlaka gümüş olsun diyecektir. Yukarı yönlü hareketler hem ons hem gram bazında yıl sonunda görülecektir." ifadesini kullandı. 

DOLAR KURUNDAKİ 18 LİRA ÜZERİNDEKİ ATAKLAR SAĞLIKSIZ 

Dolarda 17-18 lira aralığındaki fiyatlanmasına gelenice, zaten içeride ekonomik politikalarda yanlış kararlar alınmaya başlamıştı. Bu aralık içeride normal fiyatlar. 18 üzeri ise manipülatif ataklar ve sağlıksız olarak görülüyor. Nedeni ise dolar endeksinde 104 dolara kadar bir geri çekilme olacağını tahmin ediyorum. İçerdeyse 18 lira seviyesinde ataklara müsaade etmeyecek olan bir merkez bankası var. Kuru konuşurken şuna da dikkat çekmeliyiz. Şu anda turist sayısında artış olduğu için döviz girişi de var. Kurları yukarı doğru destekleyecek bir neden de şu an yok. 17.80 lira seviyesini köpük bir fiyatlama olarak düşünüyorum.

GRAM ALTIN 1400 TL SEVİYELERİNİ GÖRECEK 

1720 dolar seviyesinde ons dolar. Baskılanma devam ettiği için bu seviyeler 1680 ile 1720 arasında. FED ters köşe yapabilir. O yüzden emtia fiyatlarına dikkat etmek gerekiyor. FED sonrasında öncelikle 1760 sonrasında ise 1800 dolar seviyesini hedef alan bir ons altın karşımızda olabilir diye tahmin ediyorum. Bu da elinde dolar bulunan yatırımcısının bugün ve yarın dikkatli olması gerektiğini, öngörüm gerçekleşirse bu fırsatı değerlendirmesi gerektiğini düşünüyorum. Önümüzdeki birkaç hafta içinde 1760 ile 1800 dolar seviyesi hedef olabilir. Velev ki tekrar baskılanma devam etti, 1680 dolar güçlü bir destek seviyesi. Ancak 1700 dolar seviyesinin altına sarkması için herhangi bir neden yok. Dolarla ilişkilendirmek de gerekiyor. Mart ayında 2058 dolar seviyesine kadar yükselmiş bir ons altın vardı ama o mart ayında son yılların en yüksek enflasyonu yoktu. Orta ve uzan vadeyi gözönünde bulunduran yatırımcılar için fiyatlar oldukça makul görünüyor. FED sonrası altının onsunda yukarıya doğru hareketlerin devamını öngörüyorum. Gram altın her ne kadar ekranlarda 990 liralarda görünse de şu anda gram altının TL fiyatı 1000 lira, satışının 1004 lira olduğunu belirtmek isterim. Ekranda gördüğünüz rakamları bir an önce unutun. Bir aydır uyarıyorum böyle bir fiyat yok. Dolar kurundan destek alan gram altın yukarı yönlü devam ediyor. Daha önce 950 ile 1000 lira arasında kademeli alım yapıp bu işi bitirmek gerektiğini söylemiştim. 950 liranın altında gram altın almanın mümkün olmayacağını ifade etmiştim, yine aynı öngörüm devam ediyor. Bir sonraki atakta 1050, sonra 1200 yıl sonuna kadar da 1400 lira seviyelerini bekliyor olacağım. Bence hemen gram altın alacağım yerine biraz daha doların düşmesi beklemek mantıklı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!