banner2

Un fiyatına zam geliyor! Ekmeğe zam mı geliyor? 5 TL olacak

Daha öncede ekmeğin fiyatına zam geleceği gündeme gelmişti. Şimdi ise un fiyatlarının artmasına bağlı olarak ekmeğin 5 TL’ye satılacağı iddia edildi. Yarından itibaren un fiyatlarına yüzde 53 zam bekleniyor.

Ekonomi 31.05.2022, 19:19 31.05.2022, 19:30
Abone ol
Un fiyatına zam geliyor! Ekmeğe zam mı geliyor? 5 TL olacak

Uluslararası Un Sanayicileri ve Hububatçılar Birliği Avrasya Başkanı Dr. Eren Günhan Ulusoy, yaptığı açıklamada artan un fiyatlarına bağlı ekmek fiyatının yükseleceğini söyledi. Fırıncılar sadece una gelen zammı ekmek fiyatlarına yansıtsalar dahi önümüzdeki günlerde en kötü hesapla ekmeğe yüzde 53 zam gelecek. Bu durumda ekmek fiyatı 5 Tl’ye üzerine çıkması bekleniyor.

UN FİYATLARININ ARTMASI BEKLENİYOR

Uluslararası Un Sanayicileri ve Hububatçılar Birliği (IAOM) Avrasya Başkanı Dr. Eren Günhan Ulusoy, un fiyatlarına ilişkin açıklamada, un fiyatları üzerindeki TMO'nun sınırlamasının yarından itibaren kalkacağını ve çuvalı 260 TL olan unun artık mevcut piyasa fiyatları göz önüne alındığında kaba bir hesapla 400 TL civarında satılacağını söyledi.

EKMEK 5 TL’NİN ÜZERİNE ÇIKACAK

Ulusoy çuvalı 260 TL olan unun 31 Mayıs'tan sonra ortalama olarak 400 TL olacağını ifade etti. Böylece un çuvalının fiyatı yüzde 53.8 oranında artmış olacak. Bu gelişme önümüzdeki günlerde ekmeğe zam olarak yansıyabilir. Fırıncılar sadece una gelen zammı ekmeğe yansıtmış olsalar dahi fiyat artışı yüzde 53 olacak. Bu da ekmeğin fiyatının 5 TL'nin üzerine çıkacağını gösteriyor.

Bloomberg HT canlı yayınında konuşan Ulusoy, TMO'nun regülasyonun son bulması ile fiyatlarda artış olacağını belirterek, "Toprak Mahsulleri Ofisi'nden tahsis edilen buğday karşılığı verilen taahhüt bugün itibarıyla son buluyor. Yani, 31 Mayıs itibarıyla un sanayicilerinin bu ürünleri 260 TL eden satma taahhüdü son buluyor. TMO'nun yaptığı açıklamalar ve piyasa oyuncularının da beklentisi sezonda böyle bir uygulama olmayacağı yönünde. Ton başına 3600 TL'lik fiyatta 260 TL'ye denk gelen un çuvalı, bugün Borsalarda işlem gören fiyatları baz alarak yaptığımız hesaplamalarımıza göre kabaca 400 TL'ye çıkacak" ifadelerini kullandı.

DAHA ÖNCEDE EKMEĞİN 5 TL OLACAĞI İDDİA EDİLMİŞTİ

Öte yandan Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı ekmeğin 4-5 TL olacağı iddialarını yalanlamıştı. Daha öncede ekmeğin 5 TL olacağı iddialarına Balcı yaptığı yazılı açıklamada 'Ekmeğin 4-5 TL olacağı şeklindeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır.' ifadelerini kullanmıştı.

Ekmek maliyetinde artış olduğunu ifade eden Balcı, buna rağmen vatandaşı ekmeksiz bırakmayacaklarını vurgulayarak, 'Tüketicimizin mağdur edilmemesi, esnafımızın daha da büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalmaması için mutlaka ama mutlaka gereken yapılacaktır.' dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!