Uçak bulamayan Rusya, turistleri taşımak için Türk firmalara muhtaç kaldı: Gelin siz götürün

Yaptırımlar, el koymalar ve kiralık uçakların geri çağrılması nedeniyle havacılıkta zor günler yaşayan Rusya, hava trafiğinin 3'te 2'sini Türkiye'ye teslim etti.

Ekonomi 21.05.2022, 15:39
Uçak bulamayan Rusya, turistleri taşımak için Türk firmalara muhtaç kaldı: Gelin siz götürün

Rusya'ya uçak kiralayan şirketler bunları geri istediği için ülkede uçak kıtlığı yaşanıyor. Moskova pek çok ülkeye de uçaklarına el konulacağı endişesiyle sefer yapamıyor. Bu nedenle Ruslar, uçak seferlerinin 3'te 2'sini Türkiye'ye teslim etti. Türk havacılık firmaları şu an harıl harıl Rus yolcu taşıyor. Antalya'ya gelmek isteyen turistler de tatil için THY uçaklarını bekliyor. 

Hürriyet gazetesinden Nerdun Hacıoğlu'nun Rus basınından duyurduğu habere göre yaz turizmi sezonu yaklaşırken Rusya, batılı ülkelerin yaptırımları yüzünden seferlerin 3'te 2'sini Türk firmalara teslim etti. Turistler için yeteri kadar uçak bulamayan Rusya devleti bu adıma mecbur kaldı. 

438 SEFER KOTASI VERİLDİ 

Rusya ile Türkiye arasında hava taşımacılığında dengenin Türkiye lehine döndüğünü beliren Rus Kommersant gazetesi şu ifadeleri kullanıyor: 

"Turizm sektörü baskısı ve Rusya’da sosyal gerilim faktörü dikkate alınarak Rusya hükümeti Türk uçaklarına kapıları açtı. 1 Haziran tarihinden itibaren Türk havayolu şirketlerine Rusya’ya haftada 438 sefer gerçekleştirme kotası verildi. Rus havayolu şirketleri ise Türkiye istikametinde haftada ancak 177 seferi yapabilecek. Türkiye lehinde gelişen bu durum Batılı ülkelerin yaptırımlarıyla bağlantılı." 

"Rusya’nın kiraladığı Airbus ve Boeing uçakları sahipleri tarafından geri istendiği için Rusya’da uçak kıtlığı yaşanıyor. Türkiye’ye sefer yapacak Rus uçakların havalimanlarında bağlanmaları riski de devam ediyor. Yaz sezonunda hava ulaşımını büyük ölçüde Türkiye’ye teslim eden Rusya’nın, Ankara’dan önemli bir talebi de var. Türkiye’deki havalimanlarına iniş yapacak Rus uçaklara el konulmayacağı garantisi talep ediyor."

BU YIL 3 MİLYON TURİST BEKLENİYOR

Ukrayna savaşı yüzünden binlerce türden yaptırımlarla karşılaşan, üstelik yurtdışındaki mallarına bile el konulan Rusya, turizmde kendi iç piyasasına yönelmeye başladı. 2021 pandemi döneminde bile Türkiye'ye 4,7 milyon turist gönderen Rusya, sektörden uzmanların bildirdiğine göre bu yıl ancak 3 milyon turisti Türkiye'ye sevk edebilecek. Bu azalmada bilet fiyatları da etkili oldu.

Ukrayna savaşının başlamasıyla Türkiye ile Rusya arasında uçak bilet fiyatları rekorlar kırıyor. Rus basınına göre Türkiye’ye gidiş-dönüş bilet fiyatı 100 bin ruble (resmi kura göre 26 bin TL) düzeyinde. Rusya'ya seferler 1 Haziran’dan itibaren daha da artacak. Türk firmaların seferleri artırmasıyla gidiş-dönüş bilet fiyatının 30 bin rubleye (yaklaşık 8 bin TL) düşmesi bekleniyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!