banner2

Üç ili İstanbul'a bağlayacak dev projede tarih belli oldu! Seyahat süresi 1,5 saate düşecek

Edirne'yi İstanbul'a hızlı trenle bağlayacak projenin ilk etabı 2024'te tamamlanacak. Proje ile birlikte Halkalı- Kapıkule arasında yük trenleri için seyahat süresi 8 saatten 3,5 saate, yolcu trenleri için ise 3,5 saatten 1 buçuk saate düşecek.

Ekonomi 08.12.2022, 14:20 08.12.2022, 15:01
Abone ol
Üç ili İstanbul'a bağlayacak dev projede tarih belli oldu! Seyahat süresi 1,5 saate düşecek

20 yıllık AK Parti iktidarında birçok projeye imza atan Ulaştırma Bakanlığı, 3 ili İstanbul'a bağlayacak mega projeyi vatandaşın hizmetine sunmaya hazırlanıyor.

2019 yılının Haziran ayında yapımına başlanan İstanbul- Halkalı istasyonundan başlayarak Edirne Kapıkule istasyonunda sonlanacak olan 229 kilometrelik Halkalı - Kapıkule Demir Yolu Projesi, Edirne'de viyadük inşasıyla devam ediyor.

ÜÇ İLİ İSTANBUL'A BAĞLAYACAK

'Hızlı Tren' çalışmalar tamamlandığında Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli illerini İstanbul'a bağlayacak. 229 Kilometrelik hattın 75 kilometresi İstanbul'da planlanırken, 54 Kilometresi Edirne, 40 kilometresi Tekirdağ, 60 Kilometresi ise Kırklareli il sınırları içerisinden geçiyor.

3,5 SATLİK YOL 1,5 SAATE DÜŞECEK

Proje ile birlikte Halkalı- Kapıkule arasında yük trenleri için seyahat süresi 8 saatten 3,5 saate, yolcu trenleri için ise 3,5 saatten 1 buçuk saate düşecek.

DEV PROJEDE TARİH BELLİ OLDU

Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, devam eden çalışmaları yerinde inceledikten sonra yaptığı açıklamada, projenin ilk etabının büyük kısmının tamamlandığını belirtti. Kırbıyık, ''Edirne kısmını da içinde bulunduran Çerkezköy-Kapıkule hattıyla ilgili yapım çalışmaları 2024 yılında tamamlanacak. Projenin geri kalanında 2 etap daha var. Halkalı-Ispartakule ve Ispartakule-Çerkezköy hatları. İhaleler tamamlandı, sözleşme süreci devam ediyor." dedi.

Türkiye'nin Avrupa ülkeleriyle yüksek standartlı demir yolu bağlantısını sağlayacak Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Projesi'nin ilk etabı olan 153 kilometrelik Çerkezköy-Kapıkule hattının 2024 yılında tamamlanması hedefleniyor.

YÜK VE YOLCU TRENLERİ BU HATTA ÇALIŞACAK

153 kilometre uzunluğunda çift hatlı, 200 kilometre/saat hıza uygun sinyalli ve elektrifikasyonu olarak inşa edilecek proje ile yük ve yolcu trenleri bu hatta çalışabilecek. Projenin tamamlanması ile bölge ticareti ve turizminin daha da canlanması bekleniyor.

2023 YILINDA TAMAMLANACAK

Projede yüzde 55 fiziki, altyapı işlerinde ise yüzde 76 civarında ilerleme kaydedildi. Proje hayata geçince hem yük taşımacılığı hem de yolcu taşımacılığı açısından önemli bir işe imza atılmış olacak. Hızlı Tren Projesinin 2023 yılı içinde tamamlanması planlanıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!