banner2

Türkiye’ye yoğun ilgi: Goldman Sachs’ın odaları Türkiye için açıldı!

Goldman Sachs’ın New York’taki genel merkezi dün yatırım konferansına ev sahipliği yaptı. Türkiye ABD İş Konseyi’nin düzenlediği 13. Türkiye Yatırım Konferansı’nda sadece sunumlardan sonra yemek yenmesi beklenirken konferansa katılan 120 Amerikalı yatırımcı Türkiye’ye yoğun ilgi gösterince binanın 43’üncü katındaki odalar ikili görüşmeler için hemen açılmak zorunda kaldı. DEİK Başkanı Nail Olpak, “Ben böyle bir ilgi görmedim. Sadece selamlaşmayı planlarken 2.5 saat Türkiye’yi konuştuk” dedi.

Ekonomi 21.09.2023, 11:12 21.09.2023, 11:49
Abone ol
Türkiye’ye yoğun ilgi: Goldman Sachs’ın odaları Türkiye için açıldı!

Türkiye ABD İş Konseyi’nin Goldman Sachs ev sahipliğinde düzenlediği 13. Türkiye Yatırım Konferansı’ndaki yoğun ilgi Türkiye heyetini bile şaşırttı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Türkiye sunumu öncesinde birçok Amerikalı yatırımcının programa büyük ilgi gösterdiği görülüyordu. Mehmet Şimşek’in sunumunun ardından soru-cevap bölümü de bu ilginin ciddi olduğunu ortaya koydu. Arkasından Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın sunumu da dikkatle dinlendi.

"SIRA DIŞI GELİŞMELERİN YAŞANDIĞI BAŞKA KONFERANS GÖRMEDİM"

Goldman Sachs’ın 44 katlı genel merkezinde yaşananları Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, yaşanan gelişmeleri anlattı. “Bugüne kadar birçok program düzenledim, birçoğuna da bizzat katıldım. Ben ömrümde böyle bir ilgi, bu kadar sıra dışı gelişmenin yaşandığı konferans görmedim” diyen Olpak, “Sayın bakanlar ve iş dünyası temsilcilerimizin sunumları büyük bir ilgiyle izlendi. Sonrasında aynı ilgi soru-cevap bölümünde de sürdü. Konferansta 120 Amerikalı yatırımcı, 80 de Türk şirket, temsilci vardı. Amerikalı yatırımcıların Türkiye’ye merakları gerçekten ilgi çekiciydi." dedi. 

43’ÜN KATTA GÖRÜŞME TALEBİ

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, konferansla ilgili şu açıklamalarda bulundu; 

Konferansın ardından 43’üncü katta öğle yemeğine katılmak üzere hepimiz harekete geçtik. Normalde bu program yemekler yenilir, arkasından beş dakika selamlaşma ve teşekkür olur ve herkes dağılır şeklinde gelişir. Ben yıllardır böyle gördüm. Ancak bu kez öyle olmadı. Yemekte Amerikalı yatırımcıların Türk şirketlerine ilgisi büyüktü. Katta bulunan odaların açılması istendi. Odalar açıldı, Amerikalı şirketler ile Türk şirketlerin temsilcileri bire bir görüşmeler için odalara girdiler. Öyle 10 dakika da sürmedi. Uzun süre bire bir görüşmeler yaptılar. Eczacıbaşı’dan FİBA’ya, Çalık’tan Çolakoğlu’na, Koç  ve Sabancı’ya Türkiye’nin önemli şirketleri oradaydı. Kısa sürer biter dediğimiz yemek faslı tam 2.5 saat sürdü. Hatta ben bir ara ‘Galiba Türkler Goldman Sachs’ı işgal etti, bitmeyecek sanırım’ diye espri yaptım.”

GÖRÜŞMELER YUVARLAK MASADA SÜRDÜ 

DEİK Başkanı Nail Olpak’ın verdiği bilgiye göre yatırımcılarla Türkiye heyetinin görüşmeleri 20 Eylül akşamı NewYork saatiyle 18:30’da yapılan yuvarlak masa yemeğinde devam etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı toplantıya bu kez sınırlı sayıda katılımcı kabul edildi. Olpak, “Sınırlı sayıda katılım oldu. Hem Amerika’da yatırımı olan Türk firmaları hem de Türkiye’de yatırım yapmak isteyen Amerikalı firmalar katıldı. Burada kürsüden yapılan konuşmalar da elbette önemli ama bizim asıl amacımız diyalog kurulması” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!