Türkiye'den doğal gaz ve petrolde dev hamle: Tarih belli oldu

Denizlerden petrol ve doğal gaz çıkarmak üzere derin deniz sondaj faaliyetlerine ağırlık veren Türkiye, 4’üncü sondaj gemisini filoya katmaya hazırlanıyor. Yeni nesil gemi ilk görevine temmuz ayında başlayacak.

Ekonomi 16.05.2022, 09:50 16.05.2022, 10:11
Abone ol
Türkiye'den doğal gaz ve petrolde dev hamle: Tarih belli oldu

Fatih, Yavuz ve Kanuni'nin ardından Türkiye'nin 4’üncü sondaj gemisi filoya katılıyor. 7 Mart’ta Güney Kore’den yola çıkan ve şu an Batı Afrika açıklarında seyrine devam eden 4’üncü sondaj gemisi 'Alparslan', 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda Türkiye’de olacak. Geminin, 19 Mayıs sabahı Mersin’deki Taşucu Limanı’nda olması bekleniyor.

DÜNYADAKİ 5 GEMİDEN BİRİ

Türkiye Gazetesi'nin aktardığı bilgiye göre; dünyada bu kalibrede beş gemi bulunuyor. Son hamlesiyle birlikte Türkiye de bu gemilerden birine sahip oluyor. Uzunluğu 238, genişliği 42, kule yüksekliği 104 metre, ağırlığı da 68 bin groston olan yeni sondaj gemisi, özellikleriyle de dikkat çekiyor. Sondaj için 12 bin 200 metre derinliğe kadar inebilecek olan gemi, 3 bin 600 metre derinliğe kadar da operasyon yapabilecek. 200 kişilik de mürettebat kapasitesi bulunan gemi, sondaj operasyonunu gerçekleştirecek ekibi taşıyacak. Diğer yandan, 7’nci nesil üstün teknolojiyle donatılan gemide aktif konumlandırma sistemi bulunuyor.

GEMİNİN ADI 'ALPARSLAN'

Çift kulesi ve 2 adet güvenli 7 ram BOP sistemi olan geminin her iki kulesinde de dalga sönümleme amaçlı (CMC) sistemi yer alıyor. Ayrıca gemide, Basınç Kontrollü Sondaj (MPD) sistemi kullanılıyor. İleri teknolojiyle donatılan geminin isminin ne olacağı da merak konusu. Fatih, Yavuz ve Kanuni’nin ardından filoya katılacak 4’üncü sondaj gemisinin adı henüz netleşmezken, bazı seçenekler değerlendiriliyor. 4’üncü sondaj gemisinin adının “Alparslan” olabileceği üzerinde duruluyor.

İLK GÖREV TEMMUZ AYINDA

Doğu Akdeniz'de görev yapacak olan yeni nesil gemi iki aylık hazırlık çalışmalarının ardından ilk görevine temmuz ayında başlayacak. Yeni Şafak'ın haberine göre, Akdeniz'deki derin deniz arama ve tarama faaliyetlerine katkıda bulunacak gemi, 3 bin 600 metreye kadar operasyon yapabiliyor. 12 bin 200 metreye kadar da sondaj yapma özelliğine sahip olan gemi, 7'nci nesil olarak nitelendiriliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!