Türkiye'de kapatılan Gittigidiyor'un sahibi kim? 

ABD'li şirket, Türkiye iştiraki Gittigidiyor'u kapatma kararı aldı. Satıcılar, siteye yeni ürün listeleyemezken, 18 Temmuz tarihinde alımlar da son bulacak. Piyasadaki rekabetçi dinamikler nedeniyle bu zor ama stratejik kararı aldığını söyledi. Bu ola sonrasında vatandaşlar internette Gittigiyor'un sahibini araştırmaya başladı. Peki Türkiye'de kapatılan Gittigidiyor'un sahibi kim? 

Ekonomi 20.06.2022, 10:53 20.06.2022, 11:37
Abone ol
Türkiye'de kapatılan Gittigidiyor'un sahibi kim? 

Türkiye'de faaliyet gösterin Gittigidiyor kapatılıyor. ABD'li şirket yazılı açıklama yaparken firmanın 2011 yılında gittigidiyor'un hissenin çoğunluğunu aldığını ve şirketin bağımsız bir platform olarak faaliyet gösterdiğini söyledi. Piyasadaki rekabetçi dinamikler sebebiyle bu zor ama stratejik kararın alındığı açıklandı. Bu olay sonrasında vatandaşlar internette Gittigidiyor'un sahibi kim diye araştırmaya başladı. Peki Türkiye'de kapatılan Gittigidiyor'un sahibi kim? 

GİTTİGİDİYOR'UN SAHİBİ KİM?

GittiGidiyor.com, alıcılarla satıcıları bir araya getiren e-ticaret sitesi oluşturmak için Serkan Borançılı, Burak Divanlıoğlu ve Tolga Kabataş tarafından kuruldu.

Türkiye'de e-ticaretin gelişebilmesi sebebiyle internet kullanıcılarına, güvenli ve keyifli bir alışveriş ortamı sağlamak için yola çıkan GittiGidiyor, 2001 senesinde hem alıcıları hem de satıcıları koruyan bir ödeme-onay sistemi tasarladı. "Sıfır Risk Sistemi" olarak adlandırılan bu sistem ile bugüne kadar 13 milyonun üzerinde satış işlemi sorunsuz olarak yapıldı.

GittiGidiyor'da her gün, cep telefonu, televizyon, beyaz eşya, fotoğraf makinesi, bilgisayar, giyim ve mücevher, anne bebek, kozmetik kişisel bakım, ev dekorasyon ürünlerinden; para, pul, plak, eski kitap ve dergi benzeri koleksiyon malzemelerine kadar toplam 4.000 kategoride binlerce ürün satışa sunuldu.

Mayıs 2007 tarihinde dünyanın en büyük e-ticaret sitesi eBay, GittiGidiyor'a ortak oldu. Bu stratejik ortaklık ve karşılıklı know how transferiyle GittiGidiyor, hizmet çeşitliliğini çoğalttı. GittiGidiyor'un kurucuları arasında bulunan Aydonat Ataseverin öncülüğündeki ekip tarafından, bir GittiGidiyor iştirakı olarak ancak bu şirketten farklı hareket eden bir şirket olarak kurulan Cimri.com, 12 Mayıs 2008 tarihinde açık beta sürümüyle erişime açıldı. 2011 yılı Mayıs ayında eBay'in GittiGidiyor'un %93 hissesini satın alması ile GittiGidiyor tam anlamı ile eBay ailesine dahil edildi. Bu satış sonrasında, Cimri.com'un tamamı iLab Ventures'a satıldı.

Ebay, Gittigidiyor'un faaliyetlerine son vereceğini açıkladı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!