banner2

Türkiye Rusya ile ticarette Ruble mi ödeyecek? Uzman isim açıkladı! Ruble almak mantıklı mı?

Rusya, enerji ticareti için sadece Ruble kabul edeceğini açıklamasının ardından gözler Türkiye'ye çevrildi. Peki, Türkiye Rusya ile ticaretinde Ruble ile ödeme yapacak mı? Uzman isim canlı yayında açıkladı.

Ekonomi 05.04.2022, 11:13
Abone ol
Türkiye Rusya ile ticarette Ruble mi ödeyecek? Uzman isim açıkladı! Ruble almak mantıklı mı?

Tüm dünyanın gözü Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta. ABD ve AB, her geçen gün Rusya'ya yönelik yaptırımlarını artırırken Rusya'dan geçtiğimiz günlerde bir hamle gelmişti. Yerel para biriminin gücünü korumak isteyen Rusya, enerji ticaretinde sadece ruble ile ödeme kabul edeceğini açıklamıştı.

DEİK Türkiye-Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı Bloomberg HT’de yayınlanan Finans Merkezi programına konuk olan Ekmekçibaşı, Türkiye’nin üstlendiği arabuluculuk rolünün ticaret üzerinde olumlu etki yarattığını ve Mart ayında ticarette yüzde 38’lik bir artış yaşandığını söylerken, ruble ve TL ticareti için kur koruma garantisi verilmesi için çalışmaların yapıldığını belirtti.

RUSYA İLE İHRACAT 6 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNE ÇIKTI

Ekmekçibaşı’nın konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

"2022’nın ocak ayında 5 milyar dolarlık bir ihracatımız söz konusu iken, savaşın başladığı Şubat ayında 4.4 milyar dolar düştü. Türkiye’nin arabuluculuk rolü ve Rusya’nın Türkiye’ye dost ülkeler sıralamasında birinci sırada olması ile mart ayında yüzde 38’lik bir artış söz konusu oldu. Böylece, Rusya’ya ihracatımız 6 milyar doların üzerine çıktı. Her hafta bir sektörle görüşüp neler yapabileceğimizi konuşacağız. Ticareti artırmak için her sektör üzerine düşeni yapıyor."

PARA TRANSFERİNDE SIKINTI YAŞANIYOR MU?

Para transferi konusunda sıkıntı yaşanmadığını belirten Ekmekçibaşı, “Birleşmiş Milletler ’den henüz karar çıkmadığı için yaptırım listesinde olmayan bankalar şu anda transfer işlemlerini yapıyorlar. Moskova’da yüzde 100 Türk sermayeli bankalarımız da bunların öncüsü, her türlü Döviz transferlerini yapıyorlar. Ancak Rusya’da döviz bulmakta sıkıntı var. Döviz alım-satım kurları arasındaki makas büyüktü. Yüzde 30’luk farkı maliyetlerine yediremeyeceği için beklemeye başladılar. Düzenleme ile ithalatçılar merkez bankasının döviz alım kuruna maksimum 2 ruble ekleyerek dövizini alıp, ihracatını yapıp, ithalatla ilgili ödemelerini yapabilecek durumda” dedi.

5 MİLYAR DOLARLIK KUR KORUMA GARANTİSİ

Ekmekçi ayrıca, “Ruble-TL ile ticaret birkaç yıldır var. Ancak iki ülkenin birbirlerine vermiş oldukları garantiler şu anda yüksek olmadığı için, kur koruma garantisi kapsamında bakanlıklar bu konu hakkında sıkı görüşme halindeler. Yani 5 milyar dolarlık karşılıklı garanti verilirse, oradan rubleyi alacaksınız, hazineye götüreceksiniz. Rus, Rus rublesi ile ticaret yapmış olacak ya da Türk vatandaşı TL ile ticaret yapmış olacak. Kısa bir sürede bu çözülecek diye düşünüyorum” diye ekledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!