banner2

Türkiye'nin Kabil Büyükelçisi Cihad Erginay Taliban hükümeti yetkilileriyle görüştü

Türkiye'nin Kabil Büyükelçisi Cihad Erginay, Taliban geçici hükümeti yetkilerinden "Başbakan Yardımcısı Vekili" Abdusselam Hanefi ve "Enerji ve Su Bakan Vekili" Abdullatif Mansur ile ayrı ayrı görüşme gerçekleştirdi.

Ekonomi 25.09.2021, 00:43
Abone ol
Türkiye'nin Kabil Büyükelçisi Cihad Erginay Taliban hükümeti yetkilileriyle görüştü

Taliban hükümetinin Siyasi Büro Sözcüsü Muhammed Naim Vardak, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, dün Başbakan Yardımcısı Vekili Abdusselam Hanefi ile Türkiye'nin Kabil Büyükelçisi Cihad Erginay'ın bir araya gelerek görüşme yaptıklarını duyurdu.

Naim Vardak'ın yaptığı açıklamada, Abdusselam Hanefi'nin gerçekleşen görüşmede Türkiye'nin Afganistan ile dostane ilişkilerine vurgu yaptığını belirtilerek şu sözlerine yer verdi:

"Biz dost ve kardeş iki milletiz, ilişkilerimiz derin ve eskiye dayanıyor. Dini ve kültürel bağlarımız var. Türkiye'yle diplomatik ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. Afganistan'ın tamamında güvenlik sağlanmış durumda, Türk yatırımcıların Afganistan'da çeşitli alanlarda yatırım yapmalarını istiyoruz."

Hanefi, ayrıca Türkiye'nin sağlık, eğitim ve insani alanlarda Afganistan ile iş birliğine devam etmesini istediklerini dile getirdi.

"TÜRK ŞİRKETLERİ AFGANİSTAN'A YATIRIM YAPMAYA DEVAM EDECEK"

Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliğine ait Twitter hesabından yapılan açıklamada da ise Cihad Erginay'ın, Taliban'ın "Enerji ve Su Bakan Vekili" Abdullatif Mansur'la ile yapıcı bir görüşmenin gerçekleştirdiği ifade edildi. Yapılan bu açıklamada, "Türk şirketleri, Afganistan'a yatırım yapmaya devam edecek. Önümüzdeki dönemde bu iş birliğini Afgan halkının yararına artırmayı umuyoruz." ifadelerine yer verildi.

Enerji ve Su Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada ise Abdullatif Mansur'un, Afganistan ve Türkiye arasında devam eden iyi ilişkilerin ve iş birliğinin sürdürülmesi ve genişletilmesine gerektiğine dair vurguda bulunduğu belirtildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!