Türkiye'den tarihi adım! Dünyada sayılı üretim üslerinden biri olacak

Türkiye'nin yeni ekonomik programın üretim ayağının daha da güçlendirilmesi, Türkiye'nin dünyanın en büyük üretim üslerinden biri haline gelmesi için önemli bir adım atıldı. TOGG gibi stratejik yatırımlar tek endüstri bölgesi sayılacak.

Ekonomi 01.02.2022, 12:49 01.02.2022, 12:54
Abone ol
Türkiye'den tarihi adım! Dünyada sayılı üretim üslerinden biri olacak

Cumhurbaşkanlığı, Sanayi Bakanlığı ve AK Parti grubu, yeni ekonomik programın üretim ayağının daha da güçlendirilmesi, Türkiye'nin dünyanın en büyük üretim üslerinden biri haline gelmesi için önemli bir çalışma başlattı.

TOGG GİBİ STRATEJİK YATIRIMLAR TEK ENDÜSTRİ BÖLGESİ SAYILACAK

Sabah gazetesinin aktardığı habere göre, yeni programın üretim ayağı için önemli adım atıldı. Endüstri bölgelerine büyük teşvikler verilecek, yatırım ve finansmana erişim kolaylaşacak. TOGG gibi stratejik yatırımlar tek endüstri bölgesi sayılacak.

ENDÜSTRİ BÖLGELERİ YENİDEN DÜZENLENECEK

Önümüzdeki haftalarda Meclis'e sunulacak yasa teklifi ile halen Türkiye'de sayıları 22'yi bulan endüstri bölgeleri yeniden düzenlenirken teşvikler de arttırılacak. TOGG gibi stratejik yatırımlar tek endüstri bölgesi sayılabilecek. Teklifte şu değişikliklerin yer alması bekleniyor:

KOLAYLIK GETİRİLECEK

Endüstri bölgelerinin oluşturulması daha esnek ve kolay hale getirilecek. Böylece yatırımcılar da rahatlayacak.

HIZLI YATIRIM YAPILMASI GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Bu bölgelerin daha cazip hale gelmesi ve daha fazla yatırım alması için bazı destekler verilecek. Endüstri bölgeleri farklı büyüklüklerde olabilecek ve her birine farklı destek mekanizmaları uygulanabilecek. Bürokrasi azaltılacak, hızlı yatırım yapılması gerçekleştirilecek.

FİNANSMAN ERİŞİMİNE KOLAYLIK GETİRİLECEK

Endüstri bölgelerinde yatırım yapanların finansmana erişimine kolaylık getirilecek. Tahsis edilen arsaların kamu mülkiyetinde olması durumunda, arazinin süresiz irtifak hakkı verilmesi gündeme gelecek. Bu tür tahsisler için teminat gösterme kolaylığı da söz konusu olacak.

SANAYİ BÖLGELERİ GENİŞLEYEBİLECEK

Endüstri bölgelerinde faaliyet gösteren sanayi kuruluşlarının genişlemesine olanak tanınacak, isterse yan arazi ve alanları bünyesine katabilecek.

STRATEJİK YATIRIMLARA ÇOK DAHA FAZLA TEŞVİK SAĞLANACAK

TOGG gibi stratejik yatırımlar tek başına bir endüstri bölgesi olarak tanımlanabilecek. Bu kapsamda özellikle savunma sanayi başta olmak üzere Türkiye'nin stratejik yatırımlarına çok dahi fazla teşvik sağlanması mümkün hale gelecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!