Türkiye'de sıfır otomobil devri sona eriyor! Büyük kıtlık başladı

Milyonlarca vatandaş sıfır ve ikinci el araç fiyatlarının düşeceği günü beklerken Otomotiv Distribütörleri Derneği üst yöneticisi korkutan açıklamayı yaptı. Araçlardaki arz sorunu sıfır otomobile ulaşımı ciddi ölçüde engelleyecek.

Ekonomi 09.05.2022, 11:58
Türkiye'de sıfır otomobil devri sona eriyor! Büyük kıtlık başladı

Çip ve döviz kuru sebebiyle Türkiye'de otomobil fiyatları her geçen gün artarken vatandaş ikinci el araçlara yöneldi. Ancak ikinci el araçların fiyatı da sıfır modelleri aratmıyor. Bu nedenle vatandaşlar, sabırla sıfır otomobillerin fiyatının düşmesini bekliyor.

Ancak sektör yetkililerinden gelen açıklamalar, fiyatların düşmeyeceğinin, dahası arz sorununun katlanarak devam edeceğinin sinyallerini veriyor. 

3-5 MİLYON ARAÇ ÜRETİLEMEYECEK

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Bozkurt, şu ifadeleri kullandı:

"Bugün baktığımız zaman arz ve lojistik kaynaklı problemlerin arttığını görüyoruz. Bu problemler daha kompleks, karmaşık ve büyümüş durumda. Bu sene dünya genelinde yapılan tahminler normal şartlara göre 3-5 milyon adet aracın üretilememesi sonucunu doğuracağını gösteriyor. Arz kaynaklı problemler önümüzdeki seneye de sarkacak.

Ali Haydar Bozkurt'a göre bu çıkmazdan kurtulmak için Taşıt alım vergileri, KDV, ÖTV, Motorlu Taşıtlar Vergisi, akaryakıt ve şirketlerin ödedikleri vergilerin gözden geçirilmesi gerekiyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!