banner2

Türkiye büyümesinden taviz vermiyor! OECD, Türkiye'nin büyüme tahminini yükseltti!

Türkiye, son 3 yıl içinde yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen büyümeye devam ediyor. Ekonomide atılan adımlar sonrasında Türkiye ekonomisindeki olumlu gidişat uluslararası kuruluşlar tarafından da teyit ediliyor. Geçtiğimiz günlerde yayımlanan raporlarda Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notunu negatiften durağana, Moody's de Türkiye ekonomisi için büyüme tahminini yüzde 2,6'dan yüzde 4,2'ye yükseltti. Şimdi de OECD Türkiye Ekonomisi için büyüme tahminini yüzde 3,6'dan yüzde 4,3'e yükseltti.

Ekonomi 19.09.2023, 16:21 19.09.2023, 17:40
Abone ol
Türkiye büyümesinden taviz vermiyor! OECD, Türkiye'nin büyüme tahminini  yükseltti!

Ekonomi politikalarında yürütülen sağlam adımlarla birlikte Türkiye'nin ekonomik büyümesi her geçen gün yeni bir ivme kazandı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek öncülüğündeki yeni ekonomi yönetiminin aldığı kararlar meyvelerini vermeye başladı. 

TÜRKİYE'NİN BÜYÜME BEKLENTİSİ YÜKSELDİ

Uluslararası derecelendirme kuruluşları Moody's ve Fitch'in ardından OECD'den de açıklama geldi. OECD Türkiye ekonomisi için enflasyonun 2024'te yüzde 39,2'ye ineceğini öngördüğü eylül ayı raporunda, Türk ekonomisine yönelik büyüme beklentisini yüzde 3,6'dan 4,3'e yükseltti.

ABD EKONOMİSİ  KÜRESEL EKONOMİDEKİ BÜYÜMEYİ DESTEKLEYECEK

Raporda, enflasyona karşı faiz artırımına karşın beklenenden daha güçlü gelişme gösteren ABD ekonomisinin bu yıl küresel ekonomideki büyümeyi destekleyeceği ve zayıflayan Çin ekonomisinin gelecek yıl küresel ekonomide baskı oluşturacağı ifade edildi. 

KÜRESEL EKONOMİDEKİ BÜYÜME HALA ZAYIF 

OECD raporunda, "Küresel ekonomi 2023'ün ilk yarısında beklenenden daha dirençli kaldı. Ancak büyüme görünümü zayıf kalmaya devam etmekte. Para politikasının giderek daha görünür hale gelmesi ve Çin ekonomisinden beklenenden daha zayıf bir toparlanma ile 2024 yılında küresel büyümenin 2023'e göre daha düşük olacağı tahmin edilmektedir." denildi. OECD, enflasyonist baskıların azaldığına dair net işaretler gelene kadar merkez bankalarının faiz oranlarını yüksek tutması gerektiğini vurguladı.

KÜRESEL EKONOMİNİN BÜYÜME TAHMİNİ REVİZE EDİLDİ

OECD'nin 2023 ve 2024 yıllarına ilişkin ekonomik büyüme öngörülerine yer verilen raporda, haziranda 2023 için yüzde 2,7 olarak açıklanan küresel ekonomide büyüme tahmini yüzde 3'e revize edildi. Küresel ekonomide büyüme tahmini 2024 için ise yüzde 2,9'dan yüzde 2,7'ye indirildi.

TÜRKİYE EKONOMİSİ İÇİN BÜYÜME TAHMİNİ YÜKSELDİ 

Türkiye ekonomisine yönelik haziranda 2023 yılı için yüzde 3,6 olarak açıklanan büyüme tahmini ise bugün yayımlanan raporda yüzde 4,3'e yükseltildi. Rusya-Ukrayna savaşının etkilerine en doğrudan maruz kalan Avro Bölgesi'ne yönelik bu yıl için büyüme tahminini yüzde 0,9'dan 0,6'ya çeken OECD, Almanya için 2023 büyüme beklentisini ise yüzde 0'dan yüzde eksi 0,2'ye indirdi. OECD, Alman ekonomisinin gelecek yıl yüzde 0,9 büyüyeceğini tahmin etti.

Örgüt, Avro Bölgesi için 2024 büyüme tahminini ise yüzde 1,5'ten 1,1'e indirdi.

ABD ekonomisi için 2023 büyüme tahminini de yüzde 1,6'dan 2,2'ye, 2024 için yüzde 1'den 1,3'e yükseltti.

OECD, Çin ekonomisinin bu yılki yüzde 5,1 ve gelecek yıl 4,6 büyüyeceği tahminine yer verdi.

Haziran ayında OECD, emlak piyasasında sorunlar yaşayan Çin'in bu yıl yüzde 5,4, gelecek yıl ise yüzde 5,1 büyüme öngörmüştü.

OECD, Almanya dışında yalnızca Arjantin'in bu yıl küçülmesini beklerken, Batı'nın kapsamlı yaptırımlara maruz kalan Rusya da dahil olmak üzere diğer tüm büyük sanayileşmiş ülkelerde büyüme öngördü.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!