Türk vatandaşı olmak için ne kadar para lazım?

Türkiye' de konut almak isteyen yabancıların ev alabilmesi için Türk vatandaşlığı verilmesi hakkında kriterlerde değişikliğe gidildi. İstisnai olarak Türk vatandaşlığına başvuru için satın alınan konutların değeri 250 bin Dolar' dan 400 bin Dolar' a yükseltildi.

Ekonomi 13.05.2022, 12:29 13.05.2022, 12:31
Abone ol
Türk vatandaşı olmak için ne kadar para lazım?

Resmi Gazete kararıyla Türk Vatandaşlığı Kanunu' nun uygulanmasına yönelik yönetmelikte değişiklikler yapıldı.  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçiş yapılabilmesi için aranan 250 bin Dolar tutarında taşınmaz satın alınması şartı, 400 bin Dolar bandına çıkarıldı.

TÜRK VATANDAŞI OLMAK İÇİN NE KADAR PARA LAZIM?

Resmi Gazete'nin 13 Mayıs 2022 (bugün) basımlı sayısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan' ın imzasıyla yayımlanan karar sonucu; gayrimenkul alarak Türk vatandaşlığına geçmek isteyenler 250 bin Dolar olan tutar 400 bin Dolar' a çıkartıldı. Yayınlanan karar, bir ay sonra yürürlüğe girecek.

Bu değişiklik sonucu en az 400 bin Amerikan doları veya karşılığı döviz tutarında taşınmazı tapu kayıtlarına 3 yıl satılmaması şerhi koyulmak şartıyla satın alanlar ve kat mülkiyeti veya kat irtifakı kuruldu. En az 400 bin Dolar' ı veya karşılığı dövizi peşin olarak yatırılan ve tapu siciline 3 yıl boyunca devir ve terkini yapılmayacağı taahhüdü şerh edilmek şartıyla noterde düzenlenmiş sözleşmeyle taşınmazın satışının vadedildiği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından tespit edilenler Cumhurbaşkanı kararı ile Türk vatandaşlığı alabilecek. 

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNDE 3 YIL KALAN DA VATANDAŞLIK ALABİLECEK

Yönetmelikte değişikliklerden bir diğeri de en az 500 bin Dolar veya karşılığı döviz tutarında katkı payı ile bireysel emeklilik sistemine giren ve 3 yıl sistemde kalan yabancılar da Türk vatandaşlığı alma hakkı kazanacak. Karar bugün yürürlüğe girdi.

Kararların, 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu' nun 46' ıncı maddesi gereğince verildiği söylenildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!