banner2

Tüm memur maaşlarını ilgilendiriyor! Ek zam gelecek! Bu tarihe dikkat

Kamu işçilerine zam için görüşmeler sürüyor. Türk-İş, Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü'ne ilişkin taleplerinin sonuçları için toplantı yaptı. Talepler gelecek hafta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na iletilecek. Masaya yatırılacak sözleşme, 1 Ağustos’taki memur ve memur emeklilerini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde çerçevelerinin belirlenmesi açısından da önemli.

Ekonomi 02.02.2023, 20:13 02.02.2023, 20:35
Abone ol
Tüm memur maaşlarını ilgilendiriyor! Ek zam gelecek! Bu tarihe dikkat

Kamu işçisine zam görüşmeleri için sendikalara çalışmalarına devam ediyor. Türk-İş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na sunulacak ortak bir taslak metin için Hak-İş ile görüşmelerini sürdürüyor. Türk-İş, Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü'ne ilişkin talepleri neticelendirmek bir araya geldi. Toplantıda 2023-2025 döneminde yapılacak zam oranı ve beklentiler konuşulacak. Ele alınacak sözleşme çalışması 700 bin kamu işçisini ilgilendiriyor.

ZAM TALEBİ BAKANLIĞA SUNULACAK 

Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar, 2021'de imzalanan protokol kapsamındaki sözleşmelerin bir bölümünün süresinin ocak ayında bittiğini ifade etti. Ramazan Ağar, geri kalanının ise mart ayında biteceğini brlirtti. Beklentilerin ve zam oranı taleplerinin gelecek hafta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na sunulacağını vurguladı. 

PROTOKOL MEMURLARIN TOPLU SÖZLEŞMESİ İÇİNDE ÖNEMLİ 

Yaklaşık 3,5 milyon memur ile 2,5 milyon memur emeklisinin maaşlarına yapılacak zam oranının belirleneceği 2024-2025 yıllarını kapsayan 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri, 1 Ağustos itibarıyla başlayacak.

Bu doğrultuda, kamu işçilerini ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü, memurların toplu sözleşmesi başta olmak üzere özel sektörde imzalanacak toplu iş sözleşmelerinin çerçevelerinin belirlemesi açısından da önem arz ediyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!