Tüm dünya peşine düştü: Gramı 150 dolar! Grafen nedir, nerelerde kullanılır?

Dayanıklılık, esneklik, termal ve elektriksel iletkenlik özellikleriyle çok farklı sanayi alanlarında kullanılabilen grafeni Türkiye'de ilk kez seri olarak üreten şirket ürünlerini 80 ülkeye gramı 100-150 dolardan satıyor.

Ekonomi 21.01.2022, 10:22 21.01.2022, 10:54
Abone ol
Tüm dünya peşine düştü: Gramı 150 dolar! Grafen nedir, nerelerde kullanılır?

Çelikten 200 kat daha mukavemetli, bakırdan yüzlerce kat daha iletken, bir o kadar esnek ve hafif olan grafen, hava araçları, su geçirmez kaplamalar, otomotiv, elektronik cihazlar, dokunmatik ekranlar gibi birçok üründe kullanılıyor. Peki, grafen nedir? Grafen nerelerde kullanılıyor? İşte yanıtlar...

GRAFEN NEDİR?

Grafen, altıgen bir petek örgüsüne sıkıca bağlı tek bir karbon atomu katmanıdır (tek katmanlı). 0.142 nanometre moleküler bağ uzunluğuna sahip sp2-bağlı atomların bir düzlemi şeklinde bir karbon allotropudur.

Grafen katmanları birbirinin üzerine istiflenmiş, 0.335 nanometre arası bir düzlem aralığı ile grafiti oluşturmaktadır. Grafitteki ayrı grafen katmanları, grafenin grafitten pul pul dökülmesi sırasında aşılabilen “Van der Waals” kuvvetleri tarafından bir arada tutulur.

GRAFEN KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

Grafen, hemen her alanda kullanım potansiyeli taşıyan bir maddedir ancak kabaca kullanım alanlarını şöyle özetleyebiliriz;

  • Grafen güneş pillerinde kullanılmaktadır. Yapısal özellikleri sayesinde güneş pilleri üretilmektedir.
  • Giyilebilir elektronik cihazlarda akü görevi görmektedir.
  • Nükleer santrallerde soğutma işleminde grafenden faydalanılmaktadır.
  • Kanser tedavisinde grafen kullanılmaktadır. Kanserli hücrelerin erken teşhis edilmesinde grafen oldukça fazla yardımcı olmaktadır.
  • Genetik hastalıkların tedavisinde de yine grafen kullanılmaktadır.
  • Kurşun kalemlerde grafen bulunmaktadır.
  • Diyabet kontrollerinde grafenin özelliklerinden faydalanılmaktadır.
  • Diş ve kemiklerin tedavisinde grafen ilk tercihler arasında yer almaktadır.
  • Grafen ile birlikte “beyin bilgisayarı” adı verilen ve beynin sırlarını çözmeye çalışan bir makinenin icadı üzerine çalışılmaktadır.
  • Doğum kontrolü konusunda da yine grafen yardımcı olmaktadır.

GRAFENİN FİYATI NE KADAR?

Nanografi Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Emre Deli, grafenin değerini açıklayarak şu ifadelerde bulunmuştu:

"Türkiye'de yüksek teknolojili ürünlerin imalat sanayisi ihracatı içindeki payı yüzde 3 düzeylerinde. Grafen ihracatımızın imalat sanayisi ürünlerimiz içinde bulunan yüksek ve orta yüksek teknolojiye sahip ürünlerimizin oranının yükselmesine de katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Bu yatırımımızın gerek kilogram başına elde ettiğimiz ihracat gelirini gerekse katma değerli ürün üretimine bağlı olarak personel istihdamını ve ülkeye döviz girdisini artıracağına inanıyoruz."


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!