banner2

Tüm dengeleri kökünden değiştirecek adım: Dolar yerine altın kullanacaklar!

Batı Afrika ülkesi Gana, ülkenin ödemeler dengesini kökünden değiştirecek bir karar aldı. Ülke, döviz artışının yol açtığı enflasyonun önüne geçmek için petrol ürünlerini dolar yerine altınla satın alacak.

Ekonomi 24.11.2022, 20:27
Abone ol
Tüm dengeleri kökünden değiştirecek adım: Dolar yerine altın kullanacaklar!

Gana'da yerel para birimi olan cedinin değer kaybı ve döviz artışının neden olduğu enflasyon gündemde. Batı Afrika ülkesi Gana, döviz artışının yol açtığı enflasyonun önüne geçmek için petrol ürünlerini altınla satın alacak.

Gana Devlet Başkanı Yardımcısı Mahamudu Bawumia, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, yerel para birimi cedinin değer kaybına ve hayat pahalılığına yol açtığı için petrol alımında yeni bir politika üzerinde çalıştıklarını belirtti.

TÜM DENGELERİ DEĞİŞTİRECEK KARAR 

Petrol ithalatçılarının döviz talebinin kendilerini zora soktuğunu dile getiren Bawumia, dolar yerine altınla petrol takası yapılmasının ödemeler dengesini kökünden değiştireceğini ifade etti.

Bu kararın Gana'nın bağımsızlığından bu yana aldığı en önemli ekonomi politikası değişimi olduğuna dikkati çeken Bawumia, yeni politikanın 2023'ün ilk çeyreğinin sonunda uygulamaya geçeceğini aktardı.

Sahraaltı Afrika'da bağımsızlığını kazanan ilk ülke olan Gana, Güney Afrika'dan kıtanın en büyük ikinci altın rezervine sahip ülkesi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!