TÜİK Başkanı'ndan son dakika enflasyon açıklaması! 'Bağımsız olarak ilan edildi'

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Erhan Çetinkaya, TÜİK tarafından açıklanan istatistiklere yönelik eleştirilere de yanıt verdi. Çetinkaya üretilen resmi istatistiklerin ,herhangi bir kişi, makam ya da kurumun talep, talimat veya tahminlerine göre değil, bağımsız olarak hesaplandığını ve ilan edildiğini söyledi.

Ekonomi 25.04.2022, 11:42
TÜİK Başkanı'ndan son dakika enflasyon açıklaması! 'Bağımsız olarak ilan edildi'

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) kuruluşunun 96'ncı yıl dönümü dolayısıyla değerlendirmede bulunan TÜİK Başkanı Erhan Çetinkaya, kurum tarafından açıklanan istatistiklere yönelik eleştirilere de yanıt verdi.

'BAĞIMSIZ OLARAK HESAPLANMAKTADIR'

TÜİK'in, görev, yetki ve sorumlulukları kanun, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ve Cumhurbaşkanı kararıyla belirlenmiş bir kamu kurumu olduğunu belirten Çetinkaya, "Kurumumuzca üretilen resmi istatistikler herhangi bir kişi, makam ya da kurumun talep, talimat veya tahminlerine göre değil, kurumun sahip olduğu bilimsel ve teknik özerklik ile geçerli uluslararası yöntemler kullanılarak bağımsız olarak hesaplanmakta ve ilan edilmektedir." ifadelerini kullandı.

'FİYAT DERLENMESİ'

TÜİK’in, TÜFE hesaplamalarında alternatif veri kaynaklarının kullanılmasına yönelik çeşitli çalışmalar yürüttüğünü belirten Çetinkaya, bu alternatiflerin "barkod (satış) verilerinin kullanılması" ve "web scraping (veri kazıma) yöntemiyle fiyat derlenmesi" olduğunu bildirdi.

Çetinkaya, "Barkod verileri TÜFE hesaplamalarında ilk olarak 2021'de kullanılmaya başlanmış ve derlenen toplam fiyat sayısının yaklaşık yüzde 21'i zincir marketlerden doğrudan temin edilmiştir. Bu yıl itibarıyla bu yöntemle derlenen fiyat sayısı toplam fiyat sayısının yüzde 44,3'ünü oluşturmaktadır." diye konuştu.

'TÜFE'YE ENTEGRE EDİMESİ GEREK'

İnternet üzerinden mal ve hizmet satın alımlarının yaygınlaşması, istatistik ofislerinin internetten satışı yapılan ürün fiyatlarını TÜFE'ye entegre etmelerini gerekli hale getirdiğini vurgulayan Çetinkaya, madde tanımları ve yapısı gereği web scraping ile fiyat derlenmesi uygun olan beyaz eşya, elektronik ürünler, giyim, mobilya, sıfır otomobil ve otobüs bileti fiyatları için 2022 itibarıyla internet üzerinden derlenen fiyatların endeks hesaplamalarında kullanılacağını, bu yöntemle elde edilecek fiyat sayısının derlenen toplam fiyat sayısının yaklaşık yüzde 5,3'ünü oluşturduğunu kaydetti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!