TTKB'den asgari ücrette son dakika kararı! Artık maaştan kesilemeyecek

Türkiye Katılım Bankaları Birliği'nden (TKBB) aylık geliri asgari ücret veya altında olan borçluları sevindiren bir karar açıklandı. Buna göre TKBB üye bankalarının kendi alacakları için geçerli olmak üzere; aylık geliri asgari ücret veya altında olan borçluların, üye bankalar nezdindeki hesaplarına yatan ücreti ve maaşının haczedilmemesi ve teminata alınmaması kararlaştırıldı.

Ekonomi 19.01.2022, 11:06 19.01.2022, 11:24
Abone ol
TTKB'den asgari ücrette son dakika kararı! Artık maaştan kesilemeyecek

Asgari ücret ve asgari ücretin altında alanları yakından ilgilendiren kararı TKBB duyurdu. TKBB açıklamasına göre, sürdürülebilirlik odağına hizmet eden, yenilikçi ve alternatif finansman kaynakları ile paydaşlarına çözümler sunmaya devam eden TKBB, çevresel, sosyal ve ekonomik sürdürülebilirliği, finansal rakamların ötesine konumlayan büyüme stratejisi doğrultusundaki yeni mesleki tanzim kararını paylaştı.

MAAŞLARIN HACZEDİLMEMESİ KARARI

"Bazı Müşteri Hesaplarının Haczedilmemesi ve Teminata Alınmaması ile Bu Hesapların Kredi Tahsilatı İşlemlerine Konu Edilmemesi Hakkında Mesleki Tanzim Kararı", katılım bankacılığının insan ve aile odaklı yaklaşımı ile etik ilkeleri ve prensipleri doğrultusunda alındı.
Karar ile TKBB üye bankalarının kendi alacakları için geçerli olmak üzere; aylık geliri asgari ücret veya altında olan borçluların üye bankalar nezdindeki hesaplarına yatan ücreti ve maaşının haczedilmemesi ve teminata alınmaması kararlaştırıldı. Ayrıca yine bu kişilerin hesaplarına yatan sosyal yardımların da haczedilmemesi, teminata alınmaması ve borçların tahsilatında kullanılmamasını da kapsayan kararla ilgili duyuru tüm TKBB üyelerine yapılarak yürürlüğe girdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!